Wykorzystanie nawozów wapniowych w uprawach
Proces nawożenia roślin jest bardzo ważny w zapewnieniu im prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz warunków do obfitego owocowania. Żeby móc cieszyć się imponującymi zbiorami należy wiedzieć, po które nawozy sięgać, aby zapewnić roślinom to, co najlepsze. Jednym z lepszych wyborów jest wapń, który wpływa na odżywienie i wewnętrzną strukturę rośliny. Chcesz poznać istotę wykorzystania popularnych nawozów wapniowych? Czytaj dalej!
Jakie efekty daje nawożenie wapnem?
Jeśli rośliny uprawiane są w podłożu, które posiada nieodpowiedni dla nich odczyn, będą mieć spory problem zarówno z pobieraniem wody, jak i ważnych dla nich składników pokarmowych, a warto zaznaczyć, że to właśnie wapń odgrywa tu główną rolę.
Niedobory wapnia prowadzą do ograniczania procesów fizjologicznych, co powoduje, że rośliny rozwijają się słabiej i nie są w stanie wchodzić w kolejne fazy rozwoju, np. w owocowanie. U roślin jadalnych, skutkiem jest wtedy ograniczenie bądź brak plonów. Jeśli szukasz odpowiedniego nawozu, sprawdź ofertę Ontrade-dostawcy nawozów, posiadającego szeroki wybór produktów najwyższej jakości.
Jaki jest najlepszy nawóz do gleb ciężkich?
Najlepszym nawozem dla gleb ciężkich jest nawóz wapniowy tlenkowy. Jego działanie polega na poprawie struktury mikrobiologicznej gleby oraz neutralizowaniu jonów metali ciężkich.
Nawozy wapniowe tlenkowe najczęściej wykorzystywane są w uprawach profesjonalnych. Nie można ich używać na glebach piaszczystych, ponieważ z uwagi na błyskawiczne działanie, zakłócają istniejącą równowagę i powodują pogorszenie się parametrów podłoża.
Jaki jest najlepszy nawóz do przydomowego ogródka?
Przydomowe ogródki oraz działki najlepiej współdziałają z nawozami wapniowymi węglanowymi. Dzieje się tak dlatego, że te miejsca nie potrzebują drastycznej zmiany odczynu podłoża. Nawozy działają tu co prawda wolniej, ale systematyczne ich stosowanie daje satysfakcjonujące efekty.
Nawozy wapniowe węglanowe z powodzeniem można stosować na gleby ciężkie oraz lekkie, są bezpieczne i praktycznie nie ma ryzyka przedawkowania ich.
Najpopularniejsze nawozy węglanowe to:
wapniak rolniczy mielony;
mączka posodowa;
wapno dolomitowe;
kreda posodowa.
Ponadto nawozy te zawierają magnez, który ma dobroczynny wpływ na fizjologiczne procesy zachodzące w roślinach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana