Ile kosztuje dom z prefabrykatów?
Dom szkieletowy to doskonała alternatywa dla budynków wznoszonych metodami tradycyjnymi. Podstawową zaletę stanowi fakt, że inwestor może zamieszkać we własnym domu w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Co więcej, nowoczesne technologie, jakie stosuje się w domach z prefabrykatów, przekładają się na niższe koszty budowy.
Cena domu szkieletowego
Podstawowym aspektem, jakim inwestorzy kierują się podczas wybierania projektu oraz uzgadniania techniki budowy jest cena. W perspektywie dynamicznie zmieniających się cen materiałów budowlanych koszty stają się podstawowym kryterium. Obecnie coraz więcej osób decyduje się właśnie na budowę domów z drewna.
Domy z prefabrykatów wykonuje firma ITS z Koszalina, która oferuje dwa podstawowe standardy wykończenia., czyli domy gotowe z zewnątrz bez instalacji, gdzie inwestor musi doliczyć jeszcze koszty wykonania instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej, a także grzewczej. Drugą opcją są domy w stanie deweloperskim które są droższe, ale wyposażone we wszystkie media.
Co do zasady, finalny koszt inwestycji zawsze zależny jest od standardu wykończenia, co jest już wynikiem indywidualnych predyspozycji inwestora. Kolejna ważna rzecz to sposób ogrzewania – w przypadku domów z drewna zalecany jest montaż pompy ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym i rekuperacją, co pozwala ograniczyć koszty eksploatacji. Warto wiedzieć, że domy z prefabrykatów charakteryzują się wysokim wskaźnikiem energooszczędności, a to oznacza możliwość używania urządzeń grzewczych o stosunkowo niewielkiej mocy kompatybilnych z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym.
Czynniki wpływające na cenę domu z prefabrykatów
Gotowe domy drewniane powstają w nowoczesnych fabrykach. Na plac budowy trafiają zatem elementy, które montuje się na przygotowanej wcześniej płycie fundamentowej. Na finalny koszt całej inwestycji wpływa powierzchnia domu, a także stopień skomplikowania samego projektu. Co do zasady, im prostsza jest bryła domu, tym koszt inwestycji jest niższy. To samo tyczy się konstrukcji dachu - najtańsze w budowie są proste projekty z dwuspadowym dachem. Cenę podnoszą wszelkie elementy dodatkowe, takie jak balkony, wykusze czy też loggie.
Kolejna ważna rzecz to powierzchnia przegród wewnętrznych i zewnętrznych, które trzeba wykończyć na przykład tynkiem lub dowolną okładziną. Zatem jak wspomniano wcześniej, wiele zależy od preferowanego standardu wykończenia budynku i oczekiwań inwestora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana