Jak przygotować maszyny rolnicze do żniw?
Żniwa to najważniejszy okres dla rolników. Nadchodzi wówczas czas zbiorów po całorocznej pracy. Oprócz pogody rolnicy mierzą się także z nieprzewidzianymi awariami maszyn rolniczych, co ma istotny wpływ na jakość uzyskanych zbiorów i przekłada się na spore straty finansowe. Warto więc jeszcze przed okresem żniw dokonać przeglądu maszyn rolniczych. Podpowiadamy, co należy sprawdzić i jak postępować przed przystąpieniem do zbiorów.
Przegląd sprawności kombajnu i ciągnika – o czym trzeba pamiętać przed żniwami?
Maszyny rolnicze w czasach żniw są bardzo intensywnie eksploatowane. Kombajny i ciągniki pracują wtedy bez żadnych przerw nawet po kilkanaście godzin. Ocenę stanu technicznego maszyny rolniczej warto rozpocząć od weryfikacji filtrów, oleju oraz oględzin maszyny pod kątem ewentualnych przecieków. Równie ważny jest stan systemu tnącego. Należy sprawdzić, czy noże są ostre, odpowiednio przygotowane i czy są proste.
To jednak nie wszystko. Sprawdzić trzeba także deskę rozdzielczą, wszystkie wskaźniki oraz kontrolki. Następnie działanie układu kierowniczego, hydrauliki, układu hamulcowego, silnika czy skrzyni biegów. Nie mniej ważne jest bezpieczeństwo pracy, zatem ocenić trzeba też działanie świateł. Przegląd maszyny rolniczej zazwyczaj kończy się dokładnym umyciem oraz nasmarowaniem wszystkich komponentów, które tego wymagają. Elementem, który często umyka rolnikom, jest dostateczna ilość powietrza w kołach, którą także trzeba skontrolować.
Co robić, jeśli maszyna rolnicza nie jest gotowa do żniw?
Zdarza się, że po zeszłorocznych żniwach należy wymienić niektóre części maszyny. Może to wynikać nie tyle z uszkodzenia mechanicznego, ile z naturalnej eksploatacji, na której skutek części te ulegają zużyciu. Do takich elementów należą paski napędowe oraz łożyska. Trzeba mieć na uwadze, że wysoka temperatura oraz duże zapylenie w miejscu pracy sprzyja ich zużywaniu, dlatego warto zadbać o ich czystość i odpowiednie nasmarowanie.
W przypadku nowoczesnych kombajnów i ciągników, które mają w sobie mnóstwo elektroniki, serwis warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie, np. Agromarket Wiewiecko. Ponieważ system elektroniczny jest dość delikatny, może ulec awarii w najmniej oczekiwanym momencie, a rolnik nie jest w stanie samodzielnie zweryfikować jego stanu. Co więcej, w przypadku takich maszyn również ich ustawienie odbywa się komputerowo. Specjaliści, kończąc serwis, dopilnują, aby maszyna była maksymalnie wydajna, a poszczególne komponenty tak ustawione, żeby zebrać jak najwięcej plonu w jak najkrótszym czasie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana