Tradycyjne metody warzenia piwa
Piwo ma wielu fanów na całym świecie. Obecnie można je kupić niemal w każdym sklepie oferującym alkohol, a na rynku dostępne jest wiele jego smaków oraz rodzajów. Jak konkretnie przebiega jednak proces warzenia piwa i z jakich tradycyjnych metod korzystają browary? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powstaje ten popularny napój.
Z czego robi się piwo?
Z założenia warzenie piwa nie jest procesem skomplikowanym, jednak aby powstał z niego produkt wysokiej jakości, konieczne jest rzetelne przestrzeganie określonych zasad. Z jakich składników powstaje opisywany napój? Otóż są to woda, słód, drożdże i chmiel. Klucz do uzyskania pysznego piwa to zatem między innymi odpowiednie dobranie proporcji. Wymienione składniki również mogą się różnić od siebie. Przykład stanowi słód, który uzyskuje się z odmiennych rodzajów ziaren. Z reguły wykorzystuje się jęczmień, żyto oraz pszenicę. Co więcej, dodatek chmielu nie jest konieczny, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wpływa on na smak i zapach piwa. Inne produkty nadające konkretnemu produktowi niepowtarzalnego charakteru dodaje się z reguły na późniejszych etapach produkcji. Największe znaczenie w procesie fermentacji mają z kolei drożdże, których wybór również wpływa na właściwości napoju.
Jak warzy się piwo?
Składniki wysokiej jakości to podstawa, ale trzeba też wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. Po dodaniu chmielu przychodzi etap gotowania, jego czas również ma znaczenie. Kiedy składniki są już połączone, można przejść do procesu fermentacji. Kolejny niezwykle ważny etap to pozostawienie piwa do leżakowania. To wtedy nabiera ono charakterystycznych dla siebie cech, związanych głównie ze smakiem i zapachem. Ostatni etap to filtrowanie, wówczas napój jest gotowy do sprzedaży. Piwo można kupić nawet przez Internet, przykład stanowi hurtownia alkoholi Zofmar Bis. Na rynku dostępne są napoje o bardzo zróżnicowanych smakach – owocowych, miodowych, a także wielu innych. Niektóre z produktów są naprawdę wyjątkowe, mogą one pochodzić na przykład zza granicy albo z konkretnego regionu Polski.
Zaletą jest także estetyka butelek – to sprawia, że piwo staje się świetnym pomysłem na prezent lub pamiątkę z danego miejsca. Kwestie takie jak dodatki smakowe czy opakowania mają duże znaczenie, jednak największą rolę odgrywa niewątpliwie sam proces warzenia oraz dobór odpowiednich składników wysokiej jakości. Właśnie dlatego warto upewniać się, że piwo pochodzi z browarów korzystających z tradycyjnych metod produkcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana