Jakich formalności trzeba dopełnić przy kasacji pojazdu?
Niekiedy na skutek eksploatacji i upływającego czasu, czy nieszczęśliwego wypadku bądź stłuczki, samochód nie jest w odpowiednim stanie technicznym do dalszego bezpiecznego użytkowania. Jeśli naprawa jest nieopłacalna, to niesprawnego samochodu można się pozbyć, oddając go do kasacji. Należy jedynie pamiętać o dopełnieniu kilku podstawowych formalności. Jakich?
Znajdź odpowiednie miejsce
Kasacja samochodu nie może być wykonana w dowolnym miejscu, a już na pewno nie na własną rękę. Przykładem miejsca, gdzie warto się udać jest stacja demontażu pojazdów, która ma zezwolenie na złomowanie pojazdu od Marszałka Województwa. Tylko w takim miejscu legalnie pozbędziemy się samochodu oraz otrzymamy wszystkie niezbędne dokumenty wymagane do dopełnienia formalności w przypadku zbycia się pojazdu. Ponadto za złomowanie pojazdu otrzymamy pieniądze. Wysokość kwoty będzie zależeć między innymi od masy pojazdu. Chcąc uzyskać uczciwą ofertę za złomowany samochód, warto wybierać sprawdzone punkty kasacji i recyklingu takie jak Konger Recykling. Odpowiednie kwalifikacje i pozwolenia punktów demontażu pojazdów dają możliwość szybkiego uzyskania gotówki, pozbycia się problematycznego samochodu oraz załatwienia wszelkich prawnych formalności z tym związanych.
Co z dowodem rejestracyjnym po kasacji auta?
Jeśli zdecydowaliśmy się na kasację pojazdu, to według obowiązujących przepisów mamy 30 dni na wyrejestrowanie samochodu. Aby to zrobić, podczas kasacji samochodu stacja demontażu pojazdów powinna wydać nam zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Konieczne są 3 identyczne egzemplarze, z czego jeden pozostaje w miejscu kasacji, drugi u byłego właściciela pojazdu, a trzeci musi trafić do odpowiedniego urzędu. Należy mieć na uwadze, że do otrzymania takiego zaświadczenia konieczne jest przybycie do punktu złomowania z dowodem rejestracyjnym pojazdu, tablicami rejestracyjnymi oraz kartą pojazdu i potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia OC. Właściciel pojazdu powinien zabrać ze sobą dowód osobisty żeby potwierdzić prawo własności do auta. Złomowanie pojazdów niezależnie od marki, wieku oraz przyczyn kasacji może być wykonane tylko po wypełnieniu powyższych formalności.
Ubezpieczenie OC – co z nim zrobić?
Kasacja pojazdu nie zwalnia automatycznie jego właściciela z opłacania polisy OC. Dlatego trzeba pamiętać, aby poinformować firmę ubezpieczeniową o zezłomowaniu ubezpieczonego pojazdu. Dzięki temu będziemy mogli zaprzestać opłacania kolejnych składek, a co więcej w większości przypadków można starać się o odzyskanie części kosztów, które już zostały poniesione w związku z niewykorzystanym OC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana