Rodzaje podajników do kotłów i ich działanie
Konwencjonalne piece węglowe są technologią przestarzałą na wielu płaszczyznach. Po pierwsze, z powodu niekontrolowanych warunków spalania dochodzi w nich do znacznego zwiększenia ilości zanieczyszczeń powietrza. Po drugie, ich obsługa jest niezwykle czasochłonna – zwłaszcza porównując je do nowoczesnych kotłów wyposażonych w automatyczne podajniki. Co warto wiedzieć na ich temat?
Porównanie kotłów z podajnikami
Aktualnie największą popularnością cieszą się kotły z podajnikami tłokowymi oraz ślimakowymi. Ich zadaniem jest możliwie najbardziej odciążyć użytkownika z obowiązków związanych z utrzymaniem temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach. Dlatego wyposażone są w elektroniczne sterowniki, które można kontrolować przy pomocy specjalnych regulatorów. Po stronie użytkownika pozostaje jedynie okresowe uzupełnianie zasobnika na paliwo oraz usuwanie popiołu z popielnika.
Kotły z podajnikiem tłokowym – w tym przypadku praca systemu podajnika oparta jest o elektroniczny sterownik, którego zadaniem jest nadzorowanie pracy tłoka. W ten sposób ruchem posuwistym kolejne partie paliwa są wprowadzane bezpośrednio z zasobnika do komory pieca. Gdy zostanie wtłoczona porcja paliwa, wtedy tłok cofa się, nabiera kolejną i ponawia pracę; dzieje się tak do czasu wyłączenia urządzenia lub skończenia paliwa. Za pomocą podajnika tłokowego możliwe jest podtrzymywanie spalania na poziomie gwarantującym zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń powietrza. Jest to system kompatybilny z: pelletem, miałem, węglem brunatny i ekogroszkiem.
Kotły z podajnikiem ślimakowym – podajniki ślimakowe są jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań dostępnych w piecach 5 klasy. Działanie tego mechanizmu oparte jest na pracy metalowego ślimaka w rurze podajnika – jego zadaniem jest przepychanie porcji paliwa z zasobnika bezpośrednio do komory spalania. Analogicznie, jak w przypadku podajników tłokowych, tutaj również praca podajnika uzależniona jest od programowalnego sterownika, który kontroluje użytkownik. W tym przypadku proces automatyzacji sprawia, że ingerencja użytkownika często nie jest potrzeba przez dwa lub trzy dni.
Produkcją i dystrybucją systemów kotłowych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak PolSpaw.
Jaki rodzaj podajnika do kotła wybrać?
Na znacznie większy wybór potencjalnego paliwa pozwalają podajniki tłokowe. Kotły w nie wyposażone często mają dodatkowe palenisko, które może zostać wykorzystane np. w trakcie przerwy w dostawie prądu. Natomiast podajniki ślimakowe umożliwiają znaczną automatyzację procesu podawania paliwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana