Jak fugować płytki?
![Jak fugować płytki? Jak fugować płytki?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-270081-jak-fugowac-plytki.jpg)
Fugowanie płytek to ważna czynność kończąca prace glazurnicze. Wypełnienie szczelin pomiędzy płytkami fugą nie tylko podnosi estetykę okładziny, ale także pełni funkcje praktyczne – umożliwia odprowadzanie wilgoci, chroni przed pęknięciami i uszkodzeniami, ułatwia utrzymanie powierzchni w czystości. Fugowanie nie jest zbyt trudne i można wykonać je samodzielnie. W tym artykule podpowiemy, jak się za to zabrać.
Wybór odpowiedniej fugi do płytek oraz niezbędne narzędzia
Pierwszym krokiem jest zawsze zaopatrzenie się w potrzebne materiały – w przypadku fugowania będzie to oczywiście fuga oraz narzędzia takie jak nożyk, szpachelka, skrobak do fug, rękawica do fugowania, paca lub kielnia, gąbka, wiadro i odkurzacz. Jeśli natomiast chodzi o fugi do płytek, dzielimy je na:
cementowe – proszek rozrabiany z wodą, najtańsze i dostępne w szerokiej gamie kolorów;
cementowe elastyczne – udoskonalone, trwalsze i bardziej uniwersalne niż cementowe;
epoksydowe – bardzo odporne, sprawdzają się na zewnątrz;
akrylowe – idealne do wąskich szczelin, hydrofobowe.
Poza właściwościami fugi warto zwrócić uwagę również na jej kolor – może on być dopasowany do płytek lub kontrastowy, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.
Najważniejsze zasady dotyczące fugowania
Fugowanie płytek można zacząć po około dobie od ich położenia. Na początku należy dokładnie oczyścić szczeliny z zabrudzeń i resztek zaprawy, a także usunąć wszystkie krzyżaki dystansowe. Następnie przygotowuje się fugę według instrukcji jej producenta.
W przypadku gresu oraz płytek o chropowatej powierzchni warto wykonać tzw. fugowanie próbne na mało widocznym fragmencie. Jeśli wystąpią przebarwienia lub fuga zacznie wnikać w pory, oznacza to konieczność gruntowania powierzchni przed fugowaniem – podpowiada pracownik hurtowni budowlanej Remont w Ostrowie Wielkopolskim.
Właściwe fugowanie polega na nakładaniu preparatu na powierzchnię i dokładnemu wcieraniu go w spoiny przy użyciu gumowej pacy prowadzonej prostopadle pod kątem. Nadmiar fugi zbiera się po przekątnej, a gdy przeschnie – usuwa lekko zwilżoną gąbką. Poprawki można wykonać po około 30 minutach, by nie rozmazywać fugi po powierzchni płytek.
Ostatnim etapem jest czyszczenie płytek, czyli umycie ich dobrze wyciśniętą gąbką zamoczoną wcześniej w ciepłej wodzie. Należy to zrobić kilkukrotnie, uważając przy tym, by nie wymyć fugi ze spoin. Pozostały cementowy osad usuwa się później, po około 2 tygodniach, za pomocą przeznaczonego do tego preparatu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Alpindach Grzegorz Bednarek sp.j.
Dachy - konstrukcje woj. zachodniopomorskie73-110 Stargard, Broniewskiego 6
-
Piotr Rybacki Usługi Dźwigowe
Dźwigi, dźwigowe urządzenia woj. warmińsko-mazurskie14-140 Wólka Majdańska 14
-
Zakład Ogólnobudowlany Dareks Dariusz Sędrowski
Budowlane usługi - ogólnobudowlane woj. warmińsko-mazurskie11-100 Lidzbark Warmiński, Lipowa 17 lok. 1
-
Kemichal Bielsko-Biała Ziemowit Tobiczyk
Farby, lakiery - produkcja, hurt woj. śląskie43-378 Rybarzowice, Bielska 808