Podział uszczelnień gumowych ze względu na kształt
Uszczelnienia gumowe są bardzo ważnym elementem wielu instalacji, połączeń i mechanizmów. Służą one m.in. do utrzymywania właściwego ciśnienia cieczy lub gazów, zapobiegają mieszaniu się cieczy, a także doskonale izolują od otoczenia, skutecznie zapobiegając powstawaniu przecieków. Uszczelki, aby zapewniały taką wszechstronność, występują w wielu różnych rodzajach. W artykule przedstawiamy ich podział ze względu na kształt!
Uszczelki typu oring i x-ring
Wśród różnego typu uszczelnień gumowych największą popularnością cieszą się uszczelki okrągłe – oringi i x-ringi (nazywane również kwadringami). Oba te rodzaje mogą być wykonane z wielu mieszanek gumowych na bazie kauczuku oraz zapewniają doskonałą izolację zarówno w połączeniach statycznych, jak i ruchomych.
Oringi mają przekrój okrągły o kształcie litery o, natomiast x-ringi – zbliżony do kwadratu, w kształcie litery x. Drugi z wymienionych rodzajów rewelacyjnie sprawdza się w uszczelnieniach dynamicznych oraz miejscach, w których występuje wyższe ciśnienie, ponieważ cechuje się podwójnym miejscem styku uszczelki z izolowaną powierzchnią.
Uszczelki typu UN, U1, U2
Drugą ważną grupą uszczelek są uszczelnienia typu UN, U. Ich nazwy również wiążą się z kształtem przekrojów, jednak znajdują inne zastosowanie. Są one wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej podczas produkcji poszczególnych elementów samochodów. Uszczelki typu UN i U należą do grupy uszczelnień montowanych na tłoczyskach o ruchu posuwisto - zwrotnym, a więc stosowane są do utrzymania ciśnienia w siłowniku, zaworze. W związku z tym pełnią one nie tylko funkcję uszczelniającą, ale też osłonową przed brudem i kurzem.
Uszczelki płaskie i kształtowe
Uszczelki płaskie (do kołnierzy), ze względu na większą niż inne uszczelnienia powierzchnię styku, efektywnie zapobiegają wyciekom i wykorzystywane są głównie w połączeniach spoczynkowych. Co istotne, renomowani producenci wyrobów gumowych oferują również produkcję uszczelek kształtowych – wykonywanych na specjalne zamówienie. Wówczas wytwarzane są one na podstawie przygotowanego rysunku technicznego oraz z uwzględnieniem wymaganych parametrów – wytrzymałościowych i odpornościowych na określone medium.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana