Jak wyglądają zajęcia adaptacyjne w przedszkolu?
Oddanie dziecka do przedszkola to ważna decyzja i pierwszy krok na jego ścieżce edukacyjnej. To także milowy krok, jeśli chodzi o jego usamodzielnienie się. Dlatego spora część rodziców i dzieci odczuwa naturalną obawę przed tym wydarzeniem. W oswojeniu lęku mogą pomóc zajęcia adaptacyjne do przedszkola. Na czym one polegają i jakie są ich zalety? O tym przeczytasz w tym artykule.
Na czym polega adaptacja do przedszkola?
Adaptacja do przedszkola to, krótko mówiąc, oswojenie dziecka z nowym środowiskiem, w tym wypadku środowiskiem placówki przedszkolnej. Dzięki niej nie tylko dzieci, lecz także rodzice poznają samo przedszkole i jego kadrę. Mogą także dowiedzieć się, jak wygląda harmonogram przykładowych zajęć, jak również jakie posiłki serwuje się dzieciom w placówce itp. Zwykle tego rodzaju zajęcia adaptacyjne oferowane są w większości przedszkoli jeszcze przed rozpoczęciem roku, czyli przed 1 września. Mogą one trwać kilka godzin lub dni, co jest uzależnione o konkretnej placówki. W większości przedszkoli, jak np. w przedszkolu językowym w Ursusie Entliczek-Pentliczek, polegają one na rożnego rodzaju grach i zabawach, mających na celu zapoznanie się dzieci ze sobą i kadrą nauczycielską. Ich celem jest także przełamanie lęku przed nowym miejscem i nowymi kontaktami.
Zalety zajęć adaptacyjnych do przedszkola
Rodzice uczestniczą w zajęciach adaptacyjnych wraz z dzieckiem, dzięki czemu wejście w nowe otoczenie jest mniej stresujące dla malucha. Mogą oni również w ten sposób upewnić się, czy podejmują dobrą decyzję oddając dziecko właśnie do tego przedszkola. Może się bowiem okazać, że z jakichś powodów konkretna placówka nie będzie odpowiadała nam lub naszemu maluchowi, np. z racji jakichś szczególnych potrzeb dziecka ( dieta lub zaburzenia rozwoju) lub też naszych wymagań odnośnie programu przedszkola itp. I odwrotnie – może się okazać, że konkretne przedszkole jest idealne dla naszej pociechy pod wieloma względami, co może utwierdzić nas w naszej decyzji.
Lecz przede wszystkim udział w zajęciach adaptacyjnych ma pomóc naszemu dziecku lepiej poradzić sobie z nową sytuacją, kiedy już zacznie chodzić do przedszkola. Łagodne i bezstresowe wejście w świat edukacji przedszkolnej to ważny cel takich zajęć. Jednocześnie może się zdarzyć, że rodzice posyłają dziecko zbyt wcześnie do przedszkola, co może być dla niego niekorzystne. Wówczas zajęcia takie mogą pełnić rolę diagnostyczną, służącą właściwej ocenie sytuacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana