Nity, czyli praktyczne akcesoria metalowe o szerokim zastosowaniu
Używanie nitów to sposób na szybkie i trwałe połączenie różnych elementów, które dobrze znosi obciążenia mechaniczne. Dzięki nim można spajać elementy wykonane z materiałów o różnej grubości i stopniu elastyczności, m.in. rozmaite stopy metali, metal z tworzywem sztucznym, skórą, tkaniną czy elastomerami. Nadają się również do wykorzystania przy większej ilości warstw. Dostępne są różne typy nitownic – mechaniczne, elektryczne i pneumatyczne.
Jakich nitów używa się najczęściej?
Najczęściej używanym rodzajem nitów są nity zrywalne. Ich zastosowanie wymaga wcześniejszego wykonania otworów w łączonym materiale. Składają się z dwóch części – sworznia mającego postać tulei z główką osadczą oraz trzpienia z łbem i długim korpusem zakończonym wierzchołkiem. Przed nitowaniem tulejkę osadza się na rdzeniu, a całość wprowadza do otworu. Nitownica dociska główkę tulei do nitowanego materiału, a jej szczęki chwytają za trzpień i pociągają go z dużą siłą, co sprawia, że łeb naciska na zewnętrzną część tulei i powoduje jej odkształcenie, w wyniku czego całość zostaje trwale unieruchomiona. Jednocześnie siła, z jaką urządzenie ciągnie trzpień, jest na tyle duża, że dochodzi do jego zerwania w specjalnie pocienionym miejscu. Wówczas, gdy nie ma możliwości przygotowania otworu, można skorzystać z nitów bezprzebiciowych. W ich przypadku tuleja jest zagniatana tak, by spowodowała punktowe odkształcenie powierzchni łączonych elementów, co prowadzi do zablokowania nitu. Inną opcją jest użycie nitonakrętek, gdzie zarówno tuleja, jak i rdzeń mają gwint, którego skręcenie powoduje takie zgięcie materiału, że tuleja zostaje unieruchomiona. Duży wybór nitów można znaleźć w firmach zajmujących się sprzedażą artykułów metalowych. Na Śląsku będzie to hurtownia Torus.
Co jest ważne przy wyborze nitu?
Nity są dostępne w różnych wielkościach, a ich rozmiar powinien być dopasowany do grubości łączonych ze sobą elementów – większe średnice należy stosować tam, gdzie materiały są szersze. Istotny jest też typ główki, która może być płaska, kulista lub stożkowa. Nie można zapominać o właściwym wyborze materiału, z jakiego jest zrobiony nit. Dostępne są nity stalowe, aluminiowe, a także niklowo-miedziane. W przypadku nitów stalowych i aluminiowych znaczenie ma rodzaj zabezpieczania antykorozyjnego. Przy stali w grę wchodzi cynkowanie, chromowanie, a niekiedy cynko-niklowanie, a przy aluminium lakierowanie.
Nity różnych rodzajów są dostępne w ofertach firm sprzedających wyroby śrubowe jak np. hurtownia Torus. Dostarcza ona śruby, nakrętki, gwoździe, wkręty, a także akcesoria do innych technik mocowań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana