Podstawowe odmiany haczyków wędkarskich
Haczyki wędkarskie to jeden z podstawowych elementów kompleksowego wyposażenia zestawu każdego wędkarza. Akcesoria te odpowiadają za mocne wbicie w pysk ryby oraz bezpieczny hol do brzegu. Właściwie dobrana kolekcja haczyków zdecydowanie ułatwia połów, co ma istotny wpływ na komfort wędkarza. Jakie są najpopularniejsze odmiany haczyków wędkarskich? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.
Rozmiar haczyka – parametr, który ma znaczenie
Zanim zabierzemy się za opis konkretnych rodzajów haczyków wędkarskich, bliżej przyjrzymy się ich rozmiarom. Jest to bowiem parametr, który ma ogromne znaczenie i nieodłącznie wiąże się z poszczególnymi rodzajami. Każdy producent tych akcesoriów stosuje własną klasyfikację rozmiarów. Zdarzają się sytuacje, w których jedna firma wypuszcza serię haczyków o odmiennych wielkościach mimo zastosowania podobnej numeracji co konkurencja.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Expert, produkującej sprzęt wędkarski wysokiej jakości: Haczyki wędkarskie produkowane są w rozmiarach od 2 do 26. Wraz ze wzrostem numeracji wielkość haczyka jednak nie rośnie, a maleje. Modele w rozmiarze 2 są więc największe, natomiast te w rozmiarze 26 najmniejsze. Warto także dodać, że haczyki dostępne są wyłącznie w rozmiarach parzystych. Zamiast kupować „na oko”, należy zapamiętać poszczególne numery i w momencie zakupu poprosić sprzedawcę o model w konkretnym rozmiarze. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że kierowanie się samą numeracją również może nie wystarczyć. Przy wyborze rozmiaru haka najważniejszy jest rodzaj i wielkość przynęty, co bezpośrednio wiążę się z gatunkiem ryb, na który wędkarz ma zamiar polować. Małych ryb nie łowi się na haki w dużych rozmiarach i odwrotnie – dużych okazów nie złapiesz na niewielkie haki.
Popularne rodzaje haczyków wędkarskich – co warto o nich wiedzieć?
Na półkach sklepów wędkarskich znaleźć można przeróżne rodzaje haczyków tysiąca firm. Ich niezliczona ilość różni się pomiędzy sobą nie tylko rozmiarem, ale i kształtem. Jest to parametr pozwalający wyróżnić kilka podstawowych odmian haczyków. Modele typu Crystal z łopatką (rozkutym końcem trzonka) mają ściśnięte kolanko i przeznaczone są przede wszystkim do połowu mniejszych ryb. Haczyki z oczkiem (zwiniętym końcem trzonka) są większe i wykorzystywane głównie do łowienia ryb drapieżnych w pokaźniejszych rozmiarach. W sklepach dostępne są też stosowane przez wyczynowców modele z długim trzonkiem (część pomiędzy oczkiem a łukiem kolankowym) oraz uniwersalne haczyki ze średnim lub krótkim trzonkiem.
Podziału haczyków wędkarskich można dokonać również ze względu na gatunek ryby, na którą wędkarz ma zamiar polować. Haczyki karpiowe wykorzystywane są do połowu ryb z rodziny karpiowatych, natomiast na modele sumowe łowi się sumy i inne z rodziny sumowatych. Haczyki można podzielić także ze względu na rodzaj użytej przynęty. Podczas połowu na chleb i przynęty roślinne używa się innych modeli niż w trakcie połowu np. na pellet. Specjalnym rodzajem haczyków są kotwice wędkarskie stosowane przez miłośników spinningu i połowu na przynęty sztuczne. W przeciwieństwie do tradycyjnych haków kotwice zbudowane są z rozstawionych po obwodzie dwóch lub trzech ramion, dzięki czemu dużo łatwiej jest umieścić na nich większe przynęty, takie jak pilkery, twistery, rippery czy woblery.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana