Co zrobić z odpadami budowlanymi po remoncie?
Restrykcyjne przepisy krajowe i unijne oraz poczucie odpowiedzialności za środowisko zmusza nas do ekologicznego pozbywania się odpadów pobudowlanych. Tym bardziej że wiele z nich nadaje się dzięki recyklingowi do dalszego wykorzystania. Dlatego przeczytaj, co zrobić z odpadami budowlanymi po remoncie.
Gospodarka odpadami budowlanymi
Od razu należy zaznaczyć, że gospodarka odpadami budowlanymi podlega restrykcyjnym przepisom prawa. Zakazuje wyrzucanie pozostałości po remontach do pojemników na odpady komunalne. Kategorycznie zabrania też wywożenia gruzu oraz innych odpadów budowlanych na nielegalne wysypiska śmieci i w miejsca do tego nieprzeznaczone. Porzucenie odpadów w lasach lub na łąkach stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego i karane jest zgodnie z artykułem 162 kodeksu wykroczeń § 1 grzywną albo naganą. Zabronione jest także składowania i przetrzymywania odpadów na prywatnych posesjach. Wyraźnie mówi o tym artykuł 117 Kodeksu Wykroczeń i penalizuje naruszenie obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości naganą lub karą grzywny nawet do 1500 zł.
Jak legalnie pozbyć się odpadów budowlanych?
Legalną, a jednocześnie najwygodniejszą metodą pozbycia się kłopotliwych pozostałości po budowie lub remoncie jest wynajem kontenera na odpady. Można go bardzo łatwo zamówić w specjalistycznej firmie, która dysponuje kontenerami różnych rozmiarów oraz specjalistycznym transportem. Dobrym przykładem jest dynamicznie działająca firma recyklingowa Romar z Komorowa koło Tomaszowa Mazowieckiego, która zajmuje się skupem surowców wtórnych oraz recyklingiem i utylizacją odpadów niebezpiecznych.
Jak działają firmy recyklingowe?
Jeśli rozpoczynasz prace budowlane lub remontowe, zdecyduj się na wynajem kontenera na odpady. Wystarczy proste zgłoszenie, a specjalistyczna firma podstawi na plac budowy odpowiedni pojemnik na gruz i inne odpady. Musisz wiedzieć, że kontener na gruz umożliwia utrzymanie porządku na budowie i zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Jego obecność jest także przejawem dbałości o środowisko naturalne. Po napełnieniu firma odbiera kontener i jeśli zachodzi taka potrzeba, podstawia kolejny pust. Odpady po segregacji są przeznaczone do recyklingu, dzięki temu możliwe jest ich dalsze wykorzystanie lub poddawane są utylizacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana