Kiedy sadzić bratki z nasion? Pielęgnacja i ochrona
Bratki inaczej nazywane fiołkami to dwuletnie rośliny z rodziny fiołkowatych. Są popularne w Polsce jako rośliny ozdobne ogrodowe. Jak się je sadzi? Czy wymagają jakiejś specjalnej ochrony? Jakie są ich wymagania? Jak się je rozmnaża? I wreszcie: ile kosztują? Dowiedz się, jak sadzi się bratki i jak się o nie dba! W jaki sposób się je sieje? Wyjaśniamy w naszym artykule!
Kiedy należy siać bratki?
Bratki najczęściej wysiewa się w czerwcu lub na początku lipca. Sprawdzi się w tym celu fragment grządki, skrzynia czy kuweta. Przykrywa się je ziemią, przyklepuje i podlewa. W przypadku, gdy ziemia będzie cały czas wilgotna i będzie dość ciepło, siewki wzejdą już po 2 tygodniach. Warto zatem sprawdzić ofertę sklepów z nasionami.
Wymagania bratków
Nasiona kwiatów wieloletnich to między innymi bratki, które są roślinami dwuletnimi. Ich cykl trwa 2 lata. W tej grupie znajdują się także:
- stokrotki,
- goździki,
- niezapominajki.
Możliwe jest ich samodzielnie wyhodowanie. Wymagania bratków nie są wielkie. Wymagają żyznej, próchniczej ziemi. Jej odczyn powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Przy tym dobrze się rozwijają w miejscach słonecznych i nieznacznie zacienionych. Przy większym cieniu są wybujałe i słabiej kwitną. Zbyt duże słońce może spowodować przebarwienie płatków.
Jak rozmnażać ogrodowe bratki?
W sklepie z nasionami znajdziesz bratki, które rozmnaża się przez wysiewane od drugiej połowy czerwca do początku lipca nasiona. W ten sposób wysiane nasiona przykrywa się ziemią, przyklepuje i podlewa. Siewki z reguły pojawiają się po kilku tygodniach. W przypadku, gdy pojawią się listki, przepikuj je przy zachowaniu rozstawu 4 x 5 centymetrów. Oprócz podlewania możliwe jest zasilanie je płynnym nawozem. Rozsadę sadzi się w rozstawie 20 centymetrów pod koniec sierpnia lub na początku września.
Aby rośliny się przyjęły, należy:
- podlewać,
- nawozić,
- spulchniać ziemię.
W jaki sposób siać nasiona?
W przypadku metody rzutowej siew dobrze, aby nastąpił na odpowiednio przekopaną rabatę. Może być także przeprowadzony na rozsadnik czy do skrzynek. Nasiona kwiatów dobrze, aby zakryć warstwą ziemi. Następnie podlewa się i zacieniowuje włókniną. Zaleca się przy tym systematyczne podlewanie. W ten sposób utrzymuje się właściwą wilgoć gleby. Jej przesuszenie powoduje utratę zdolności kiełkowania. Możliwe jest także zasilenie płynnym nawozem. Po upływie 4-8 tygodni po podrośnięciu siewek i uzyskaniu kilku listków wkłada się je do małych doniczek o średnicy 8-10 centymetrów. Pod koniec sierpnia lub w pierwszej połowie września rośliny należy przesadzić na zagony. Ważne, aby rozstaw wynosił 15 x 15-20 centymetrów. Bratki, które mają być uprawiane w pojemnikach, posadź na doniczkach. W celu zapewnienia kwiatom dobrego przezimowania przykrywa się je gałązkami drzew iglastych. Sprawdzi się świerk. Warto wiedzieć, że pierwsze kwiaty pojawiają się jesienią.
Jak chronić bratki?
W okresie zimowym najlepiej zakryć bratki gałęziami iglastych drzew czy słomą i zostawić je tak do wiosny. Spośród szkodników najczęstsze są ślimaki. Niekiedy dochodzi do grzybiczych chorób na przykład mączniaka prawdziwego. Wówczas sprawdzi się oprysk fungicydem. Grzybicza zgnilizna korzeni wiąże się natomiast z wykopaniem i zniszczeniem rośliny.
Ile kosztują nasiona bratka?
Cena bratka zależy od jego koloru i odmiany. W przypadku białego jest to koszt około 1,8-2 złotych za opakowanie 0,5 gramów. Brązowy kosztuje podobnie, jak i czarny oraz fioletowy, niebieski i pomarańczowo-fioletowy. Wielkokwiatowy bratek w odcieniu żółto-brązowym również tyle kosztuje jeśli chodzi o opakowanie 0,4 gramy. Droższe są biało-czarne i mieszanki, gdyż kosztują 2,2-2,6 złotych. W przypadku wielkokwiatowej mieszanki za opakowanie 0,4 gramy zapłacisz 2,8-3 złote.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana