Jak bezpiecznie wycinać drzewa?
Wycinka drzew możliwa jest poza sezonem lęgowym ptaków, czyli od 15 października do 1 marca. Przez resztę roku jest to zabronione. Do wycinki niezbędny jest szereg formalności – nie wszystkie drzewa można wycinać bez pozwolenia, nawet jeśli rosną na naszej działce i jesteśmy ich właścicielami. Podczas prac należy stosować środki ochrony indywidualnej i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – wycinka może bowiem zagrażać okolicznym budynkom i przypadkowym przechodniom.
Zasady bezpieczeństwa przy wycince drzew
Osoba podejmująca się wycinki drzew powinna mieć założone okulary ochronne, które zabezpieczą oczy przed wiórami oraz buty z podnoskiem i spodnie antyprzecięciowe. Środki ochrony indywidualnej mają zapewnić ochronę przed przypadkowym przecięciem lub skaleczeniem. Przed uruchomieniem piły należy sprawdzić jej stan techniczny i w razie konieczności naoliwić łańcuch. Co ważne, łańcuch powinien być napięty i przylegać do prowadnicy na całym obwodzie. Pilarki nie można unosić poza wysokość barków ani obsługiwać jej jedną ręką. Pilarkę uruchamia się z włączonym hamulcem, przy czym narzędzie powinno być ustawione na ziemi. Przy cięciu nie trzeba dociskać pilarki do drzewa, ponieważ łańcuch dobrze tnie pod własnym ciężarem.
Najpierw tniemy gałęzie, które znajdują się najniżej i kierujemy się ku górze. Przy wycinaniu większych pni konieczne jest ustalenie kierunku obalenia drzewa, tak aby nie uszkodzić okolicznej infrastruktury. W tym celu należy wykonać podcięcie kierunkowe pod kątem prostym w stosunku do kierunku obalania, przy czym głębokość podcięcia powinna wynosić maksymalnie 1/3 średnicy pnia. Wycinkę drzew o średnicy większej niż 50 cm warto zlecić profesjonalistom – firma ogrodnicza Asztar zajmuje się usuwanie drzewostanu także w miejscach, w których istnieje realne zagrożenie dla infrastruktury energetycznej lub pobliskich zabudowań.
Co mówią przepisy?
Przed przystąpieniem do wycinki, trzeba zmierzyć obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią. Jeśli jest to mniej niż 50 cm, to nie jest konieczne wnioskowanie o pozwolenie na wycinkę. Kasztanowce, robinie akacjowe, platany klonolistne mogą mieć 65 cm w obwodzie a topole, wierzby, klony 80 cm. Drzewo należy zmierzyć także na wysokości 130 cm od ziemi – jest to konieczne przy składaniu wniosku o pozwolenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana