Rodzaje urządzeń wykorzystywanych w liniach do recyklingu tworzyw
Linie do recyklingu to zespoły urządzeń, które pozwalają ponownie wykorzystać surowce. Odzyskanie materiałów wtórnych odgrywa bardzo ważną rolę ekologiczną, gospodarczą i społeczną. Dzięki takim działaniom można efektywnie oszczędzać zasoby naturalne, zmniejszyć ilość generowanych odpadów jak i zredukować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Recykling za pomocą specjalnych linii urządzeń jest najważniejszą częścią każdego systemu gospodarki odpadami. Co wchodzi w ich skład?
Jakie urządzenia stosuje się w procesie recyklingu?
W zależności od tego, jaki rodzaj tworzywa poddaje się przetwarzaniu, wykorzystuje się nieco odmienne konstrukcje. Każda jednak składa się z wielu specjalistycznych stanowisk. W każdym przypadku jednak największy nacisk kładzie się na proces oczyszczania i selekcję. Czynności te pozwalają uzyskać surowiec o jak największej jednorodności, w efekcie późniejszy regranulat wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Maszyny do recyklingu pomagają w różnych rodzajach selekcji – rozdzielanie aerodynamiczne lub mechaniczne, które pozwala pozbyć się pozostałości metali. Przesiewanie to natomiast sposób na pozbawienia mieszanki piasku, a gorące mycie – redukcję farb i innych związków.
Z czego składają się linie do recyklingu?
Linie do recyklingu zazwyczaj składają się ze specjalnego urządzenia do prasowania. Dzięki maszynie tej poddane prasowaniu elementy zajmują mniej miejsca i usprawniają kolejne etapy recyklingu. Ważnym elementem linii urządzeń, jest rozdrabniacz. Pozwala rozdzielić sprasowany surowiec na pojedyncze części. Kolejna sekcja to myjnia, w której opakowania poddawane są czyszczeniu w gorącej wodzie ze środkami chemicznymi. Następnie suszy się je na sitach wibracyjnych. Tak wyczyszczone opakowania przesyłane są do dalszej selekcji na gatunki i mielenia. Linie recyklingu, które oferuje przedsiębiorstwo Pol-Service z Rzeszowa składają się również ze specjalnej stacji, która pozwala ponownie umyć materiał na gorąco i usunąć z niego zanieczyszczenia. Następnie z opakowań rozdziela się m.in. polietylen o dużej gęstości. Ostatni etap recyklingu to mieszanie uśredniające.
Dlaczego warto poddawać surowce recyklingowi?
Poddając surowce procesowi recyklingu, znacznie ogranicza się ilość odpadów zalegających na wysypiskach śmieci. Mogą być dodatkowo ponownie wykorzystane jako surowiec wtórny do produkcji wielu przedmiotów, m.in. folii, pojemników, ogrodzeń, zabawek itd. Aby było to możliwe, warto jednak korzystać ze specjalistycznych maszyn do przetwórstwa surowców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana