Jakie wyróżniamy formy zgłoszeń celnych?
W przypadku Polski odprawie celnej podlegają towary sprowadzane z lub przekazywane do krajów nienależących do Unii Europejskiej. Aby można je było poddać procedurom, konieczne jest złożenie odpowiedniego zgłoszenia. Z jakimi ich formami można się spotkać oraz co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? Przeczytaj tekst, aby poznać odpowiedzi na te pytania.
Jaką formę mogą przyjmować zgłoszenia celne?
Istnieją różne sposoby na złożenie zgłoszenia celnego. Zwykle kojarzą się one z dokumentem w formie pisemnej, ale można przygotować go również elektronicznie. W przypadku tych metod konieczne jest skorzystanie z odpowiedniego formularza lub systemu. W niektórych sytuacjach zgłoszenie celne można złożyć też w formie ustnej. Wówczas często jest jednak konieczne dostarczenie dodatkowych dokumentów. Za zgłoszenia celne uznawane są także niektóre czynności. Skład kompletu dokumentów, który ma zostać złożony, zależy również od przeznaczenia towarów. Przykładowo mogą być one sprzedawane na terenie Polski lub też przekazywane dalej. W drugim z wymienionych przypadków mowa o zgłoszeniach celnych tranzytowych. W razie wątpliwości dotyczących dokumentacji i obowiązków osób transportujących określone towary warto skontaktować się ze specjalistami. Należy pamiętać również o tym, że złożenie zgłoszenia wiąże się z koniecznością opłacenia cła.
Co zalicza się do procedur celnych?
Towary podlegające procedurom celnym mogą mieć różne przeznaczenie. Z tego też względu wymagają one przedstawienia odpowiedniego zgłoszenia. Za procedury celne uznaje się między innymi tranzyt towarów, a także ich wywóz oraz dopuszczenie do obrotu. Co więcej, ładunki mogą być umieszczone w składzie celnym, w którym nie będą podlegały cłu. Inny przykład procedury to poddawanie towarów kontroli. W sprawach związanych z przygotowywaniem zgłoszeń celnych mogą pomóc pracownicy specjalistycznych firm, takich jak agencja Transconsult Poland. Ich wsparcie polega przede wszystkim na gromadzeniu niezbędnych dokumentów oraz składaniu ich do określonych instytucji. Specjaliści służą także radą w razie jakichkolwiek wątpliwości. Zdecydowanie warto powierzyć im to zadanie, aby być pewnym poprawności dokonania zgłoszenia celnego. Poza tym w ten sposób można zapewnić sobie sprawniejszy przebieg całego procesu, a także uniknąć ewentualnych dodatkowych kosztów związanych z pojawiającymi się błędami. Specjaliści powinni aktualizować swoją wiedzę na temat procedur celnych, dlatego skorzystanie z ich pomocy znacznie ułatwi przygotowywanie dokumentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana