Jak przygotować podłoże pod płytki elewacyjne?
Sposób wykończenia elewacji powinien gwarantować dobrą ochronę murów przed wpływem czynników zewnętrznych, a przede wszystkim przed przesiąkaniem wody, wnikającymi zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem mrozu. Materiałem, który znakomicie spełnia te warunki, a przy tym jest niezwykle łatwy w montażu, są elastyczne płytki elewacyjne produkowane przez firmę Haaksbergen.
Czym są płytki elewacyjne?
Płytki elewacyjne to trwała i odporna okładzina, która oferuje wygląd identyczny z tradycyjnymi ręcznie wytwarzanymi cegłami klinkierowymi oraz nie ustępuje im pod względem parametrów użytkowych. Płytki oferowane przez firmę Haaksbergen wyróżniają się niewielką masą oraz dużą elastycznością. Powstają z selekcjonowanego piasku kwarcowego, który jest mieszany z naturalnymi barwnikami na bazie tlenków żelaza. Za ich spojenie odpowiada specjalnie opracowana żywica, która powoduje, że płytki łatwo zginać aż do momentu przytwierdzenia do muru. Zaletą płytek elastycznych jest ich łatwy montaż oraz niepowtarzalny charakter uzyskiwany za sprawą procesu wytwarzania, w ramach którego ich lica są formowane ręcznie, co prowadzi do tego, że każdy element ma unikalny wygląd przy zachowywaniu dokładności wymiarowej. Polusem płytek jest także dostępność wielu wariantów kolorystycznych oraz rozmiarów, co pozwala na dopasowanie uzyskanego efektu do charakteru obiektu oraz jego bezpośredniego sąsiedztwa.
Jak montuje się płytki elewacyjne?
Płytki elastyczne mogą być bez przeszkód zamontowane samodzielnie. Do ich przyklejenia służy specjalna zaprawa klejowa będąca elementem całego systemu, która jest dostarczana przez producenta. Pełni ona jednocześnie funkcję fugi i może być nakładana przy pomocy zębatej pacy na suche oraz pozbawione luźnych fragmentów podłoże, które w razie nieodpowiedniej chłonności może zostać zagruntowane. Sprawdza się ona w przypadku większości elementów wykorzystywanych do wznoszenia ścian zewnętrznych w tym betonu, cegły, bloczków i pustaków. Z uwagi na niewielką masę płytek elastycznych można je też przyklejać na warstwie docieplenia pokrytej siatką zatopioną w kleju. Wielką zaletą stosowania elewacyjnych płytek jest fakt, że proces fugowania wykonuje się już podczas ich montażu, rozprowadzając zaprawę tak, by pokryła ich boki, najlepiej przy pomocy niewielkiego pędzelka. Warto pamiętać, że z uwagi na wysoką elastyczność płytek można je łatwo kształtować odpowiednio wyginając. Dają się one również przecinać przy użyciu zwykłych nożyczek lub noża, co znacznie ułatwia prowadzenie prac.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana