Budowa i funkcjonowanie pomp ciepła
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych stosowanych w gospodarstwach domowych jest pompa ciepła. Na jej korzyść przemawia wiele argumentów, które przekonują konsumentów do zakupu. Jak właściwie działa pompa ciepła? Z jakich elementów składa się taka instalacja? Dlaczego warto postawić akurat na takie urządzenie grzewcze? Poznaj odpowiedzi na powyższe pytania.
W jaki sposób działają pompy ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które swoje działanie opiera na pobieraniu energii z otoczenia. W zależności od wybranego modelu pompa może być powietrzna, wodna lub gruntowa. Pozyskaną energię wykorzystuje się do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Sposób działania pompy ciepła najczęściej porównuje się do lodówki. W tym przypadku jednak cały proces przebiega na odwrót. Zamiast pozbywać się ciepła z wnętrza lodówki i oddawać je otoczeniu, pompa pozyskuje energię z zewnątrz. Kluczem do działania całego systemu jest czynnik chłodniczy krążący w obiegu zamkniętym. Gaz wpadając do parownika, odparowuje i pobiera ciepło z otoczenia. Następnie pod wpływem wysokiego ciśnienia w sprężarce jego temperatura wzrasta do około 90 stopni Celsjusza. Para trafia do skraplacza, gdzie w postaci ciekłej wytwarza ciepło dla budynku i wpada do zaworu rozprężonego. Tam po obniżeniu ciśnienia czynnik ulega schłodzeniu i trafia do parownika, gdzie zaczyna swój obieg od nowa.
Pompa ciepła - dlaczego warto?
Za pompami ciepła przede wszystkim przemawia ekologia. Ciepło wytwarzane jest z odnawialnych źródeł energii, dzięki którym bez problemu można ogrzać cały budynek. Efektywność tych urządzeń zależy od ich rodzaju, sezonu, w którym są użytkowane oraz montażu. W instalacji pomp ciepła specjalizuje się firma Hydromax z Torunia. Zespół specjalistów dzięki dużemu doświadczeniu i nowoczesnemu wyposażeniu jest gotów podjąć nawet najbardziej skomplikowane zlecenia. Do zalet pomp ciepła zalicza się również szybki montaż, łatwą obsługę oraz niską awaryjność. Dlatego taką technologię doceniają przede wszystkim osoby, którym zależy na wygodzie. Co więcej, dzięki niskim kosztom eksploatacji taka inwestycja potrafi zwrócić się już po kilku latach. Połączenie ekologii z ekonomią w jedno sprawia, że jest to niemalże idealne urządzenie grzewcze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana