Jak pozbyć się pleśniakowca?
Pleśniakowiec lśniący to szkodnik, który może być trudny do zidentyfikowania i wyeliminowania, jednak z odpowiednią wiedzą i technikami można pozbyć się go skutecznie. W tym artykule powiemy szczegóły na temat pleśniakowca, jego identyfikacji, sposobów eliminacji, kontrolowania i zapobiegania. Jakie kroki wykonać, by poznać się pleśniakowca?
Czym jest pleśniakowiec lśniący?
Pleśniakowiec lśniący to rodzaj grzyba, który można znaleźć w wielu miejscach na świecie. Pojawia się często na glebie, w drewnie. Czasem oddziałuje na zwierzęta, np. drób. Pleśniakowce żywią się materią organiczną i szybko się rozmnażają – bywają zatem trudne do opanowania. Najczęściej spotykane gatunki pleśniakowca lśniącego to gatunek europejski, amerykański, azjatycki.
Rozpoznawanie i zwalczanie pleśniakowca lśniącego
Pierwszy krok to identyfikacja pleśniakowca lśniącego. Sprawdź dany obszar pod kątem oznak porażenia – chodzi o ciemne plamy na drewnie lub glebie, a także małe otwory w drewnie. Jeśli odnajdziesz jakiekolwiek oznaki infekcji, musisz podjąć działania natychmiast. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie pleśniakowca lśniącego jest zastosowanie kombinacji metod chemicznych (fungicydy, np. siarczan miedzi lub chlorotalonil) i mechanicznych (usuwanie zainfekowanego materiału z danego obszaru, a następnie prawidłowa utylizacja). Konieczna będzie dezinwazja, czyli działaniami bardziej złożonymi niż dezynsekcja i dezynfekcja, polegającymi na zwalczaniu pasożytów.
Pleśniakowiec lśniący to pasożyt, który może pośrednio oddziaływać na kury, koguty i pisklęta. Warto zwrócić się do profesjonalnych firm, które dokonają dezinwacji. Przykładem jest AVITECH, czyli przedsiębiorstwo, którego głównym celem jest zadbanie o fermy drobiu – w trzech kluczowych obszarach (bioasekuracji, sprzedaży piskląt i żywienia drobiu).
Pleśniakowiec lśniący - zwalczanie i zapobieganie
Po wyeliminowaniu pleśniakowca lśniącego należy podjąć kroki w celu zapobiegania przyszłym infekcjom. Najlepszym sposobem jest utrzymanie dobrych praktyk higienicznych w zakażonym obszarze, co obejmuje sprzątanie wszelkich substancji organicznych, np. liści i ścinki traw. Zadbaj o to, by powierzchnie drewniane były zabezpieczone farbą lub lakierem – utrudni to dostęp do nich pleśniakowcom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana