Na czym polega analiza spektrofotometryczna?
Podczas wykonywania analiz i badań przez specjalistyczne laboratoria, wykorzystywane są różnorodne metody badawcze, takie jak metoda potencjometryczna, miareczkowa oraz konduktometryczna, a także spektrofotometryczna. Poniżej skupiamy się więc na ostatniej z wymienionych technik pomiarowych, omawiając, na czym ona polega oraz co można za jej pomocą zbadać.
Czym jest spektrofotometria i jak przebiegają badania z jej wykorzystaniem?
Spektrofotometria to metoda badawcza, która bazuje na pomiarze ilościowym światła odbitego lub transmitowanego przez badany materiał. Zaliczana jest ona do jednej z najstarszych metod instrumentalnych i polega ona na zmierzeniu za pomocą spektrofotometru stosunku natężeń dwóch wiązek promieniowania w funkcji długości fal. Przy czym jedna z nich jest wiązką, która oddziałuje na badaną próbkę, a drugą wiązką odniesienia. Zależności między absorpcją a długością fal (UV-VIS) pozwala uzyskać widmo absorpcyjne danego materiału.
Do wykonywania analiz spektrofotometrycznych, które pozwalają określić między innymi podstawowe parametry wody, stosowany jest spektrofotometr. Ich działanie polega na tym, że wiązka światła przechodząca przez pryzmat o odpowiedniej długości fal kierowana jest na badaną próbkę, a także jednocześnie na detektor. Dzięki temu uzyskane widmo absorpcyjne pozwala na określenie zawartych w niej substancji.
Zalety analizy spektrofotometrycznej
Metoda analizy spektrofotometrycznej cechuje się wysoką precyzją i czułością pomiaru, a także dużą uniwersalnością zastosowania, przy jednocześnie niewielkim koszcie jej przeprowadzania i ogólnodostępności. Dzięki temu jest ona powszechnie stosowana do wykonywania analiz związków organicznych oraz nieorganicznych.
Co pozwala zbadać analiza spektrofotometryczna?
Za pomocą analizy spektrofotometrycznej, którą wykorzystuje w swoich badaniach między innymi laboratorium analiz fizykochemicznych ESC GLOBAL można przede wszystkim wyznaczyć podstawowe wskaźniki jakości wody, do których zalicza się między innymi:
twardość,
zasadowość,
chlorki,
krzemionka,
fosforany,
siarczany.
W związku z tym jest ona powszechnie wykorzystywana do kontrolowania jakości oraz czystości wody zarówno spożywczej, jak i przemysłowej, materiałów biologicznych, produktów spożywczych oraz rolnych. Dodatkowo analiza spektrofotometryczna pozwala również na zbadanie próbek pod względem zawartych w niej składników mineralnych takich jak cynk, miedź, mangan, sód, fosfor oraz magnez i żelazo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana