Czym powinny charakteryzować się dobre lampy przeciwmgielne?
Homologacja przed dopuszczeniem pojazdu do ruchu drogowego polega na sprawdzeniu, czy spełnia on normy i wymagania techniczne. Przewiduje także ocenę wyposażenia auta we wszystkie obowiązkowe elementy oświetlania. A jest ich stosunkowo dużo. Wśród 12 typów świateł wymaganych przez Prawo o ruchu drogowym jednymi z ważniejszych są światła przeciwmgielne. Dowiedz się, czym powinny się charakteryzować.
Światła przeciwmgielne a kodeks drogowy
Dobre światła przeciwmgielne muszą zapewniać bezpieczeństwo i komfort jazdy. Kodeks drogowy zaleca zachowanie szczególnej ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami i nakazuje używania świateł mijania lub świateł przeciwmgłowych przednich albo obu tych świateł jednocześnie. Dodatkowo kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Inny przepis umożliwia używanie na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Przednie lampy przeciwmgielne
Cechą charakterystyczna świateł przeciwmgłowych jest emisja intensywnego światła białego. Dlatego muszą być tak zamontowane, aby działały jak najbardziej skutecznie, a jednocześnie nie oślepiały innych użytkowników drogi. Światła przeciwmgielne przednie ze względu na charakter zjawiska, jakim jest mgła, powinny znajdować się jak najbliżej powierzchni jezdni, nie niżej jednak niż 25 cm. Przednie reflektory przeciwmgielne najczęściej wyposażone są w żarówki halogenowe o dużej mocy lub świecą dzięki diodom LED. Jak przekonują specjaliści ze sklepu motoryzacyjnego Rozruch z Raciborza, technologia ledowa zapewnia mniejsze zużycie energii elektrycznej i długą żywotność świateł, przy zachowaniu odpowiedniego natężenia światła.
Tylne lamy przeciwmgłowe
Tylne światło przeciwmgłowe montowane jest najczęściej po lewej stronie samochodu, choć w niektórych pojazdach spotkać możne je na środku. Mogą występować w lampie zespolonej tylnej wraz z innymi światłami, czasami w lampie łączącej światło przeciwmgielne i cofania lub w niezależnym kloszu. Światło przeciwmgielne tylne zgodnie z przepisami musi być czerwone, nie może być montowane bliżej niż 10 cm od światła „stop” oraz znajdować się na wysokości nie mniejszej niż 25 cm i nie większej niż 100 cm od powierzchni jezdni. Nowoczesne lampy przeciwmgielne tylne również wykorzystują oszczędną i trwałą technologię LED.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana