Czym jest podatek CIT?
Podatek CIT jest odpowiednikiem PIT-u znanego wszystkim pracownikom i osobom prowadzącym działalności jednoosobowe. Jego stawki są jednak inne, niż podatku dochodowego dla osób fizycznych. Do jego płacenia są zobowiązane inne podmioty gospodarcze. Ponadto wymaga on złożenia innej rocznej deklaracji podatkowej. Rozliczenie w tym przypadku może wydawać się nieco trudniejsze, ale dla doświadczonego księgowego nie będzie to problem.
Kto opłaca CIT?
PIT to podatek płacony przez osoby fizyczne, które są zatrudnione u kogoś lub mają jednoosobową działalność gospodarczą. Z kolei CIT jest zarezerwowany dla osób prawnych. W praktyce oznacza to, że zgodnie z nim rozliczają się:
- spółki komandytowe,
- spółki komandytowo-akcyjne,
- spółki akcyjne,
- fundacje,
- stowarzyszenia,
- spółdzielnie,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.
Takie jednostki mogą prowadzić swoją księgowość samodzielnie lub zainwestować w obsługę rachunkową u doświadczonego księgowego czy doradcy podatkowego. CIT nie jest skomplikowanym podatkiem, ale do jego obliczenia potrzeba znacznie więcej informacji, niż w przypadku zaliczki na PIT.
Jak oblicza się CIT?
Jednoosobowe działalności gospodarcze mają wiele form opodatkowania do wyboru. Firmy objęte podatkiem CIT co do zasady mają stałą stawkę z pewnymi wyjątkami. Płaci się więc:
- 19% podstawy opodatkowania, czyli po odjęciu od przychodu wszystkich kosztów,
- 9% podstawy opodatkowania dla małych podatników,
- 9% dla firm, których przychody inne niż z zysków kapitałowych nie przekroczyły 2 milionów euro.
Nie każda osoba może więc skorzystać z obniżonej stawki podatku dochodowego dla osób prawnych. Zależnie od tego, w jakiej wysokości płaci się zaliczkę, należy wybrać dla siebie inną deklarację podatkową. To bardzo ważne, bo za źle wypełniony dokument można dostać karę pieniężną.
Większość firm, które są objęte podatkiem CIT, jest także zobowiązanych do prowadzenia księgowości pełnej. To zmusza do stworzenia w przedsiębiorstwie własnego działu księgowego. Mniejsze firmy mogą zwrócić się jednak biur księgowych. Pomocny może być także Doradca Podatkowy. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo często jest tańsze niż utrzymywanie własnej jednostki. W skład oferowanych usług często wchodzi także obsługa ZUS, a więc pilnowanie deklaracji oraz przelewów na jego poczet, prowadzenie kadr czy pomoc w sprawach podatkowych. Dzięki temu wszystko jest w jednym miejscu i nie trzeba przejmować się organizacją sprawnego przepływu dokumentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana