Zieleń estetyczna i funkcjonalna — to znaczy jaka?
Tereny zieleni to wydzielone zgodnie z planem zagospodarowania obszary pokryte roślinnością. Stanowią niekwestionowaną wartość w kontekście społecznym i sprawiają, że przestrzenie miejskie są bardziej przyjazne dla mieszkańców. Są to tereny wypoczynku i rekreacji, miejsca spędzania wolnego czasu i spotkań z przyjaciółmi. Estetyczna i funkcjonalna zieleń to obowiązkowy element na mapie każdego miasta.
Co to znaczy, że zieleń jest funkcjonalna?
Tereny zieleni pełnią w przestrzeni miejskiej kilka funkcji, a więc mogą być elementem rozdzielającym zwartą tkankę miejską, sposobem na izolowanie przestrzenne różnych obiektów o charakterze uciążliwym oraz miejscem rekreacji. Często zieleńce stanowią bufor pomiędzy elementami zwartej zabudowy i czynnik, który izoluje tereny przemysłowe od dzielnic mieszkaniowych. Współcześnie takie rozwiązanie stosuje się na terenach przyległych do lotnisk i głównych ciągów komunikacyjnych. Zieleń ma ograniczać hałas i redukować zanieczyszczenia spalinami. Z kolei funkcje rekreacyjne pełnią parki miejskie. Są to starannie zaprojektowane przestrzenie dostosowane do potrzeb mieszkańców.
Funkcjonalność terenów zieleni wynika z planu zagospodarowania przestrzeni. Zieleńce projektuje się z uwzględnieniem najbliższego otoczenia oraz przeznaczenia terenu. Funkcjonalna przestrzeń tworzona jest z poszanowaniem czynników ekologicznych, a także aspektów praktycznych. Obszar powinien być urządzony w sposób łatwy do pielęgnacji, zwłaszcza że o tereny zieleni trzeba dbać. Pracownia Projektowa Magdaleny Loose z Gdańska specjalizuje się w projektowaniu zieleńców w sferze publicznej. Zawsze brana jest pod uwagę forma ukształtowania terenu i jego przeznaczenie oraz obecność małej architektury, dlatego projektowanie publicznych terenów zieleni w Gdańsku pozwala tworzyć estetyczne i funkcjonalne przestrzenie.
Zieleń estetyczna, czyli jaka?
Funkcjonalny teren zieleni jest stricte dopasowany do ukształtowania terenu oraz jego przeznaczenia. Poza aspektem praktycznym równie ważny jest czynnik estetyczny. Decydujące jest zatem dopasowanie odpowiedniej roślinności do konkretnego obszaru, tak aby park lub skwer tworzył spójną całość z otoczeniem. Nasadzenia powinny być dostosowane do zastanej architektury i infrastruktury oraz drzewostanu.
Estetyczna zieleń to zieleń harmonijna, czyli teren, gdzie poszczególne elementy małej architektury są koherentne z roślinnością. Na estetykę wpływają nie tylko gatunki roślin, ale także ich rozmieszczenie i zagęszczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana