Kto i w jakiej sytuacji może ubiegać się o zadośćuczynienie?
Za doznaną krzywdę należy się jakaś rekompensata. Osoba poszkodowana może ubiegać się o odszkodowanie (równowartość szkody majątkowej) lub zadośćuczynienie (sposób naprawienie szkody niemajątkowej, związanej z cierpieniami psychicznymi i fizycznymi). W jakich sytuacjach można ubiegać się o zadośćuczynienie? Jakie są różnice między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem?
Czym jest zadośćuczynienie?
Zadośćuczynienie jest jednorazowym świadczeniem, jakie można otrzymać w przypadku szkody o charakterze niemajątkowym. Jego celem jest naprawienie krzywdy (kompensacja). Może stanowić złagodzenie cierpień fizycznych i psychicznych osoby poszkodowanej.
Przy określaniu wysokości zadośćuczynienia należy uwzględnić wszystkie elementy krzywdy (np. długotrwałość i uciążliwość leczenia, rozmiar kalectwa, wystąpienie oszpecenia, okres bezrobocia oraz dochodzenia pokrzywdzonego do względnej sprawności). Musi ono odpowiadać rzeczywistym warunkom życia poszkodowanego. Osoba obdarowana musi odczuć ekonomicznie kwotę, jaką otrzyma, jednak wartość pieniężna nie powinna być na tyle wysoka, by przewyższała wartość doznanej krzywdy.
Różnice między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem
Odszkodowanie to równowartość szkody majątkowej, którą poniosła osoba poszkodowana. Składają się na nią szkoda rzeczywista i utracone korzyści. Odszkodowanie dotyczy zatem szkód związanych z uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia. Jego celem jest całkowita poprawa stanu zdrowia.
Zadośćuczynienie to rekompensata pieniężna. Jego zadaniem natomiast jest złagodzenie przeżyć (związanych z cierpieniem fizycznym i psychicznym) osoby poszkodowanej.
Sprawami o odszkodowanie zajmuje się Radca Prawny Mariusz Kimus. Specjalizuje się również w sprawach spadkowych, małżeńskich. Działa na takich obszarach jak własność nieruchomości, upadłość konsumencka, obrona w sprawach karnych, nieważność kredytów frankowych.
Kiedy można ubiegać się o zadośćuczynienie?
Osoba poszkodowana może ubiegać się zarówno o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, jak i odszkodowanie. Taka możliwość pojawia się wtedy, gdy dozna ona np. wypadku obrażeń ciała, zakażenia chorobą zakaźną szpitalu, rozstroju zdrowia po źle przeprowadzonym zabiegu medycznym. Jeśli poszkodowany umrze, o zadośćuczynienie mogą ubiegać się jego spadkobiercy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana