Zastosowanie i charakterystyka komory chłodniczej
Wśród profesjonalnych rozwiązań przeznaczonych do przechowywania na przykład produktów spożywczych zarówno w świeżej, jak i mrożonej formie wyróżnić można między innymi komory chłodnicze, które cechują się specjalistyczną konstrukcją. To właśnie na nich skupiamy się więc w tym artykule, omawiając: czym są komory chłodnicze, w jaki sposób działają i gdzie najczęściej znajdują zastosowanie.
Czym jest komora chłodnicza?
Komory chłodnicze to zamknięta przestrzeń otoczona za pomocą przegród cechujących się dużą izolacyjnością cieplną oraz paroszczelnością. Zachowywany w nich zakres temperatur utrzymuje się natomiast na poziomie od 0 do 10 stopni Celsjusza. Ich konstrukcja może być wykonywana na kilka sposobów, wśród których wyróżnia się natomiast:
modele z segmentowych płyt poliuretanowych,
modele murowane, będące obiektami wolnostojącymi,
modele z całościowych płyt poliuretanowych.
Jak działa komora chłodnicza?
Komory chłodnicze, których montażem zajmuje się między innymi firma oferująca sprzedaż urządzeń chłodniczych Instal-Tech swoje działanie opierają na podobnej zasadzie jak klasyczne lodówki. Wykorzystują do niego czynnik chłodzący, który pozwala na pozbycie się ciepła z komory i zamienienie go poprzez sprężarkę na powietrze o niższej temperaturze ponownie do niej wtłaczane. Dodatkowo utrzymanie optymalnej temperatury w komorach chłodniczych wspomagane jest także poprzez zastosowanie w nich ścian cechujących się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz odpowiednio uszczelnianych drzwi, zapobiegające przedostawaniu się ciepła do ich wnętrza.
Gdzie mogą zostać zastosowane tego typu rozwiązania chłodnicze?
Specjalistyczne pomieszczenia, jakimi są komory chłodnicze, znajdują przede wszystkim zastosowanie w przemyśle spożywczym, przetwórczym oraz gastronomii, gdyż pozwalają one skutecznie zapobiegać utracie masy produktów poprzez parowanie z nich wody, a także rozwojowi bakterii gnilnych, które doprowadzają do psucia się produktów spożywczych. Dodatkowo komory chłodnicze stosowane są także w przemyśle farmaceutycznym oraz związanym z działalnością badawczo-rozwojową, w której wymagane jest przechowywanie próbek w określonych, stałych temperaturach. W związku z tym można je z powodzeniem zaliczyć do stosunkowo uniwersalnych rozwiązań chłodniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana