Zanokcica. Ropne zapalenie przy paznokciu
Paznokcie u nóg ulegają wielu schorzeniom. Jedną z nieprzyjemnych dolegliwości wałów i płytek paznokciowych jest zanokcica. To zakażenie powstaje głównie w następstwie skaleczenia się przy zabiegach kosmetycznych, np. manicure. Zranione miejsce jest obrzmiałe, zaczerwienione i bolesne. Na czym dokładnie polega owo zapalenie? Jak je leczyć?
Czym jest zanokcica?
Zanokcica jest chorobą wału paznokciowego (może zaatakować zarówno paznokcie u rąk, jak i u stóp). Objawia się dotkliwym bólem, wyraźnym zaczerwienieniem i ropnym wysiękiem przy paznokciu. Jej powodem jest wniknięcie do organizmu szkodliwych bakterii (gronkowców złocistych, paciorkowców i bakterii Gram-ujemnych) lub grzybów.
Zanokcicę dzielimy na ostrą i przewlekłą. Pierwsza ma gwałtowny początek. Obejmuje wał paznokcia w palcach rąk lub stóp. Za jej rozwój odpowiadają głównie bakterie. Zanokcica przewlekła rozwija się natomiast stopniowo w wyniku zakażeniu grzybami. Dodatkowo mogą towarzyszyć jej nadkażenia bakteryjne. Ten rodzaj choroby uwidacznia się brązowym zabarwieniem paznokci.
Jakie są przyczyny zanokcicy?
Zanokcica może rozwinąć się w wyniku drobnych urazów naskórka i wału paznokciowego, a także chorób endokrynologicznych. W pierwszym wypadku pojawia się na skutek obcinania paznokci, skaleczeń przy manicure i pedicure, prac domowych oraz remontowych. Warto pamiętać, że chorobie sprzyja brak właściwej higieny i wrastające paznokcie. Zanokcica może powstać również na skutek przyjmowania leków immunosupresyjnych.
Zanokcicę można rozpoznać na podstawie mocnego zaczerwienienia wału przypaznokciowego. Pacjent skarży się zazwyczaj na silny ból przy dotykaniu tego miejsca. Czasem potrzebne są badania laboratoryjne, które określają rodzaj zakażenia i wybór leczenia.
Jak leczyć zanokcicę?
Leczenie zanokcicy (szczególnie ostrej) polega na chirurgicznym oczyszczeniu ropnia. Zabiegowi musi towarzyszyć przyjmowanie antybiotyku i leków przeciwgrzybiczych. Jeżeli przyczyna choroby wynika z zakażenia wirusowego, należy skorzystać z leków przeciwwirusowych. Leczenie może się ciągnąć kilka tygodni lub miesięcy. Jakiś czas po zabiegu warto wykonać pedicure medyczny.
Zanokcicę leczy się w specjalistycznych gabinetach podologicznych. Przykładem takiego miejsca jest Gabinet podologiczny Tatiana Waluk, mieszczący się w Gorzowie Wielkopolskim.
Przy kuracji warto wykorzystać domowe sposoby na złagodzenie bólu, zaczerwienienia i obrzęku, np. ciepłą kąpiel na bazie wody i szarego mydła. Szare mydło działa przeciwobrzękowo i powoduje, że ropa samoistnie się usuwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana