Stopień niepełnosprawności dziecka a dobór terapii i rehabilitacji
Niepełnosprawność to inaczej ograniczenie lub brak zdolności samodzielnego wykonywania czynności w zakresie norm przyjętych dla życia społecznego i indywidualnego według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyróżnia się kilka rodzajów niepełnosprawności, a także klasyfikuje się ją w stopniach: lekkim, umiarkowanym i znacznym. Pozwala to odpowiednio dobrać terapię, aby wspomóc rozwój i funkcjonowanie w życiu codziennym osoby niepełnosprawnej. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób stopień niepełnosprawności ma wpływ na dobór terapii.
Jakie są rodzaje niepełnosprawności?
Wyróżnia się kilka rodzajów niepełnosprawności, oto niektóre z nich:
- Niepełnosprawność ruchowa – dotyczy dysfunkcji motorycznej, czyli obniżenia zdolności poruszania się i wykonywania różnych czynności, które spowodowane są, np. trwałym uszkodzeniem narządu ruchu.
- Niepełnosprawność intelektualna – charakteryzuje się obniżeniem poziomu intelektualnego czy niedojrzałością społeczną, a także deficytem zachowań adaptacyjnych, czyli przystosowawczych. Dotyczy m.in. osób z zespołem Downa czy Bräha-Kauffmanna.
- Niepełnosprawność sensoryczna – charakteryzuje się dysfunkcją narządów zmysłów – słuchu, wzroku, dotyku, węchu i smaku.
Dobór terapii do stopnia niepełnosprawności
W zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności, a także diagnozy wystawionej przez specjalistów z ośrodków terapeutycznych, np. Agathum z Częstochowy, wybiera się zakres ćwiczeń rehabilitacyjnych.
Lekki stopień niepełnosprawności
Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności mają naruszoną sprawność fizyczną i intelektualną. Często są w stanie samodzielnie wykonywać niektóre czynności. Warto, aby takie dziecko było pod stałą opieką fizjoterapeutów, psychologów i logopedów, co z pewnością usprawni jego funkcjonowanie w życiu codziennym.
Umiarkowany stopień niepełnosprawności
Niepełnosprawność w umiarkowanym stopniu charakteryzuje się naruszeniem sprawności organizmu, powodującym niezdolność do pracy, a także zależność od osoby wspomagającej w codziennych czynnościach. Istnieje wiele metod wykorzystywanych w terapii dzieci z takim stopniem niepełnosprawności, np. integracja sensoryczna, arteterapia czy dogoterapia.
Znaczny stopień niepełnosprawności
Stopień ten charakteryzuje się znacznym obniżeniem poziomu intelektualnego i sprawnościowego, co bardzo utrudnia pełnienie ról społecznych. Takie dziecko wymaga stałej opieki. Rehabilitacja opiera się głównie na zastosowaniu konkretnych ćwiczeń, mających na celu usprawnienie funkcji psychomotorycznych i poznawczych. W tym przypadku doskonale sprawdza się metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne, muzykoterapia czy hipoterapia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana