Zalety tektur warstwowych
Tektura to jeden z najpopularniejszych materiałów opakowaniowych, z którym spotykamy się niemal każdego dnia. Wykonywana jest ona między innymi z papieru i zaliczana jest do najmocniejszych artykułów papierniczych. Wśród jej rodzajów wyróżnić można tekturę litą oraz falistą określaną także jako warstwową. W tym artykule skupiamy się więc na drugiej z nich, wskazując między innymi jej zalety i zastosowanie.
Czym jest i jak powstaje tektura warstwowa?
Tektura warstwowa wykonywana jest podobnie jak lita z pulpy papierowej, jednak jak sama jej nazwa wskazuje, składa się z kilku warstw, w związku z tym jest materiałem niejednorodnym. Przynajmniej jedna z warstw tego typu tektury jest wobec tego gładka, a druga falistym arkuszem, którego przekrój przypomina swoim wyglądem harmonijkę. Taka budowa tektury warstwowej sprawia więc, że wykonywane z niej opakowania z tektury zachowują swoją lekkość, zyskując jednak większą wytrzymałość na działanie czynników mechanicznych.
Rodzaje tektur warstwowych
Materiał opakowaniowy, jakim jest tektura warstwowa, dzieli się na kilka rodzajów pod względem liczby zastosowanych w jego produkcji warstw. W związku z tym wyróżnić można przede wszystkim tekturę 2-warstwową, zaliczaną do najmniej odpornych na uszkodzenia rodzajów tektury falistej, zachowującą dużą giętkość. Tekturę 3-warstwową, która zbudowana jest z dwóch warstw gładkiego papieru, w którego wnętrzu umieszczony jest falisty arkusz o fali:
B, której grubość jest równa od 2,5 do 3 mm,
C, której grubość jest równa od 3 do 3,7 mm,
E, której grubość wynosi od 1,1 do 1,7 mm, określanej także jako mikrofala.
Tekturę 5-warstwową zbudowaną z dwóch płaskich warstw zewnętrznych oraz trzeciej, płaskiej oddzielającej od siebie dwie warstwy faliste, których grubość fal może wynosić:
od 6 do 7 mm dla rodzaju BC,
od 3,7 do 5 mm dla rodzaju B.
Jakimi właściwościami cechują się tektury warstwowe?
Bez względu na rodzaj tektury warstwowej, z której wykonuje swoje produkty między innymi producent opakowań tekturowych PALLZA materiał ten wyróżnia się bardzo dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki temu nie tylko chroni on materiały zapakowane w niego, ale także amortyzuje je podczas transportu. Cechuje się on także wysoką trwałością, o ile nie ma on kontaktu z wilgocią. Dodatkowo warto także pamiętać, że tektura warstwowa zaliczana jest do ekologicznych materiałów opakowaniowych, gdyż może być w pełni poddana recyklingowi. Dlatego też wykonywane są z niej nie tylko opakowania kartonowe, ale także np. skrzynie transportowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana