Jak wybrać dobry rewolwer czarnoprochowy?
Nieodłączny atrybut każdego kowboja, symbol Dzikiego Zachodu – rewolwery czarnoprochowe, bo o nich właśnie mowa, do dziś cieszą się nieustającą popularnością wśród kolekcjonerów oraz pasjonatów broni palnej. Choć technologia ich produkcji jest jak na dzisiejsze standardy przestarzała, wciąż na rynku można znaleźć całkiem szeroki wybór tego rodzaju uzbrojenia. Co brać pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie?
Przeznaczenie rewolweru
Skomplikowana konstrukcja oraz niezbyt łatwa obsługa rewolwerów czarnoprochowych sprawia, że broń ta raczej nie jest używana w warunkach bojowych – nie sprawdzi się również do samoobrony, choć z pewnością może zrobić spore wrażenie na napastniku i potencjalnie odstraszyć go. Broń tego typu znajduje nabywców przede wśród kolekcjonerów oraz pasjonatów historii technologii. Poza umieszczeniem w gablotce można je również wykorzystać jako rekwizyt do filmu czy fotografii.
To, do jakiego celu ma być wykorzystany rewolwer to główny czynnik decydujący o jego wyborze. Wśród osób, które dopiero zaczynają swoją zabawę z kolekcjonerstwem dobrym wyborem będą egzemplarze marki Pietta, producenta z Włoch. Są tańsze od kultowych modeli, takich jak Colt, a co za tym innym pozwolą przekonać się, czy kolekcjonerstwo to na pewno odpowiednie hobby. Wszystkie wspomniane w tym artykule rewolwery oraz innego rodzaju broń czarnoprochową znaleźć można w ofercie firmy SECPOL.
Parametry techniczne
Chodzi tu o wszystkie parametry opisujące konstrukcję rewolweru – jego długość, wagę, kaliber, ilość pocisków w bębnie, rodzaj zamka etc. Dane te są istotne przede wszystkim dla osób, które pragną od czasu do czasu zabrać rewolwer na strzelnicę – decydują one między innymi o komforcie korzystania z broni oraz celności.
Estetyka
Każdy egzemplarz rewolweru to swego rodzaju dzieło sztuki, a jego wygląd może być bardzo istotny dla użytkownika. Stylistyka jest zróżnicowana – od stosunkowo prostych i oszczędnych jeśli chodzi o zdobienia rewolwerów wspomnianej firmy Pietta, po bardzo bogato zdobione modele wytwarzane przez niemieckiego producenta Johanna Fuekerta. Wybór powinien odzwierciedlać własne potrzeby i gusta właściciela.
Pozwolenie na broń
Zgodnie z przepisami regulującymi prawo do posiadania broni, broń czarnoprochową może zakupić i posiadać każdy pełnoletni obywatel, pod warunkiem, że broń ta została wyprodukowana przed 1885 rokiem i jest bronią rozdzielnego ładowania. Niemniej istnieją od tego reguły pewne wyjątki – np. wspomniane rewolwery Fuekerta. Są to rewolwery na amunicję zespoloną i jako takie mogą być sprzedawane jedynie za okazaniem ważnego pozwolenia na broń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana