Za co w instalacji fotowoltaicznej odpowiada inwerter?
Fotowoltaika to nie tylko panele słoneczne. Niezbędną częścią każdej instalacji fotowoltaicznej jest również inwerter, zwany też falownikiem. Jest to specjalistyczne urządzenie, którego zadaniem jest transformacja prądu stałego na prąd zmienny. Jakie są rodzaje inwerterów? Dlaczego są one koniecznym elementem systemu fotowoltaicznego? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Do czego służy inwerter?
Inwerter to specjalistyczne urządzenie, które stanowi niezbędną część instalacji fotowoltaicznej. Falownik pozwala na wykorzystanie energii wyprodukowanej przez panele słoneczne w domowej instalacji elektrycznej. O to, czym jest inwerter i w jaki sposób działa, zapytaliśmy eksperta z firmy HALDEX wykonującej instalacje fotowoltaiczne.
Inwerter zwany również falownikiem to nieodzowna część każdej instalacji fotowoltaicznej. To specjalistyczne urządzenie przetwarza prąd stały, który produkowany jest przez panele słoneczne, na prąd zmienny. Dopiero taka forma prądu nadaje się do zasilania domowej instalacji elektrycznej.
Inwerter pełni także szereg innych zadań: monitoruje system i nim zarządza, rejestruje dane eksploatacyjne oraz rozłącza system w razie awarii. Można powiedzieć, że stanowi centrum dowodzenia całego systemu fotowoltaicznego.
Jakie są rodzaje inwerterów?
Istnieje kilka typów falowników. Najpopularniejszy jest inwerter on-grid, przystosowany do współpracy z siecią energetyczną. Odprowadza on nadwyżki prądu wytworzonego przez panele słoneczne do sieci. Inwerter off-grid przekierowuje energię do akumulatorów. Pozwala to na magazynowanie energii we własnym zakresie. Inwerter hybrydowy może natomiast współpracować zarówno z siecią, jak i z akumulatorami.
Na co zwrócić uwagę, wybierając falownik?
Planując montaż instalacji fotowoltaicznej, należy określić jej pożądaną moc. Parametr ten można zaś osiągnąć, instalując odpowiednią liczbę paneli słonecznych. Od niego również uzależniony jest dobór inwertera. Innymi słowy, moc inwertera musi odpowiadać maksymalnej mocy całej instalacji. Pozwala to na wykorzystanie całej wyprodukowanej energii i zminimalizowanie jej strat.
Wybierając falownik, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego odpowiednią moc, ale też szereg innych czynników. Istotna jest obecność regulatora ładowania MPPT, odpowiedzialnego za zwiększenie efektywności instalacji. Warto przyjrzeć się także stopniowi ochrony IP falownika. Ważny jest zakres temperatur pracy oraz sprawność urządzenia.
Inwerter jest niezwykle ważnym urządzeniem, które umożliwia wykorzystanie wyprodukowanej energii w domu. Nie tylko przetwarza prąd stały na zmienny, ale także monitoruje działanie całego systemu fotowoltaicznego. Dlatego właśnie warto wybrać falownik wysokiej jakości, pochodzący od renomowanego producenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana