Co to znaczy, że kocioł jest 5. klasy?
Od 1 lipca 2018 roku w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży kotłów grzewczych o klasie niższej niż 5. Dlatego też kupując obecnie kocioł, można mieć niemal pewność, że będzie to urządzenie spełniające wymagania normy PN-EN 303-5:2012. Co to jednak oznacza w praktyce i czym charakteryzują się kotły klasy 5? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Czym są klasy kotłów?
Podział kotłów grzewczych na poszczególne klasy obowiązuje w naszym kraju od 2002 roku. Do 2012 roku było ich wyłącznie trzy. Po wprowadzeniu normy PN-EN 303-5:2012 dodane zostały natomiast dwie kolejne klasy kotłów. Poszczególne modele kotłów grzewczych przydzielane są do określonych klas z kolei z na podstawie ich:
wydajności,
jakości wykonania,
ilości emitowanych zanieczyszczeń podczas spalania paliwa.
Oznacza to więc, że im wyższa klasa, tym urządzenie jest lepsze. Przy czym od 2018 roku zakup modeli o niższej klasie niż kotły 5 klasy jest możliwy wyłącznie w przypadku modernizacji systemu grzewczego. Każdy nowy budynek musi być natomiast wyposażony w najnowocześniejsze i najekologiczniejsze źródło ciepła.
Jakimi parametrami wyróżniają się kotły klasy 5?
Wprowadzenie zakazu sprzedaży kotłów o klasie niższej niż 5 wynika przede wszystkim z chęci poprawy jakości powietrza w naszym kraju. Tego typu urządzenia grzewcze zgodnie ze statystykami emitują bowiem nawet o 50 razy mniej tlenku węgla oraz 5 razy mniej pyłów, w porównaniu do klasycznych kotłów węglowych.
Ekologiczność tych urządzeń, które znaleźć można między innymi w ofercie producenta kotłów grzewczych Stefaniak z Pleszewa, to jednak niejedyne elementy, którymi się one wyróżniają. Dodatkowo cechują się one także w większości przypadków zastosowanym podajnikiem, automatyzującym ich prace. Wszystko za sprawą tego, że odpowiadają one za stałe i regularne dawkowanie paliwa, bez konieczności wykonywania tej czynności osobiście. Dzięki temu użytkowanie takich modeli jest o wiele wygodniejsze i mniej czasochłonne. Do istotnych parametrów kotłów 5 klasy zalicza się również:
wysoką sprawność na poziomie przekraczającym nawet 90%,
masywniejszą konstrukcję, wynikającą z większej liczby zastosowanych w nich podzespołów,
możliwość zastosowania w nich przede wszystkim ekologicznych paliw, takich jak pellet czy ekogroszek,
wysokie bezpieczeństwo użytkowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana