Właściwości otrębów pszennych i żytnich
Otręby to produkt powstały z przemiału takich zbóż jak pszenica, owies, żyto i ryż oraz z przemiału gryki. Poza nimi pochodną przemiału jest mąka i kasze. Otręby zbożowe składają się głównie z zewnętrznej warstwy ziarna, czyli warstwy owocowo nasiennej. Niezależnie od tego, w jakim wariancie występują – czy są to na przykład otręby pszenne, czy żytnie, mają wiele właściwości, dzięki którym są chętnie spożywane przez liczne osoby.
Dlaczego warto włączyć do swojej diety otręby pszenne i żytnie?
Zarówno otręby pszenne, jak i otręby żytnie mają właściwości, które przesądzają o ich rosnącej popularności. Są to wyjątkowe elementy codziennej diety, które w wielu przypadkach mogą przynieść bardzo zadowalające efekty, na przykład w postaci utraty nadprogramowych kilogramów.
Otręby pszenne i żytnie, których produkcją zajmuje się między innymi młyn JAKPOL Ambroziak, cechują się przede wszystkim wysoką zawartością błonnika pokarmowego. W otrębach pszennych składnik ten występuje w ilości ok. 43 g na 100 g produktu, natomiast w otrębach żytnich w ilości ok. 39 g. Poza tym otręby zawierają białko (pszenne 16 g, natomiast żytnie 15 g), węglowodany (pszenne ok. 20 g, a żytnie 26) oraz tłuszcze (pszenne 5 g, żytnie 4 g). Pod względem kaloryczności otręby pszenne i żytnie są do siebie bardzo podobne, pierwsze z nich dostarczają 276 kcal na 100 g produktu, natomiast drugie 281 kcal.
Ponadto otręby pszenne cechują się wysoką zawartością włókna pokarmowego, nierozpuszczalnego w wodzie, które pozytywnie wpływają na perystaltykę jelit. Poza tym są cenione za wysoką zawartość miedzi, jodu, cynku, żelaza, potasu oraz witamin z grupy B – istotnych w kontekście przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów, a także pracy układu nerwowego.
Z nieco innymi właściwościami kojarzone są otręby żytnie. Również one zawierają włókna pokarmowe, które nie rozpuszczają się w wodzie. Natomiast ich cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość potasu i magnezu, co przesądza o tym, że są chętnie wybierane przez osoby mające problemy z prawidłowym funkcjonowaniem serca, a także z ciśnieniem (otręby żytnie bardzo często są polecane osobom z nadciśnieniem).
Jak jeść otręby pszenne i żytnie?
Otręby pszenne i żytnie mogą być spożywane na liczne sposoby. Wiele osób stosuje je jako dodatek do jogurtów. Otręby mogą też stanowić bogaty w cenne właściwości dodatek do pieczywa, ciast, płatków czy musli. Wybrane osoby lubią wsypać je do przygotowywanej zupy. Co ważne, nawet niewielka ilość otrębów pozytywnie działa na organizm człowieka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana