W jakie składniki powinna obfitować pasza dla zwierząt opasowych?
Prawidłowe żywienie opasu ma na celu uzyskanie jak najlepszego jakościowo mięsa. Zwykle opasa się młode zwierzęta ras mięsnych i mieszańców ras mięsnych oraz mlecznych. W procesie tym bardzo duże znaczenie odgrywa pasza, która powinna być bogata w niezbędne składniki odżywcze. Jakie dokładnie i dlaczego to tak ważne?
Czym powinna się wyróżniać pasza dla zwierząt opasowych?
Pasza dla zwierząt opasowych powinna mieć podwyższone pH ziarna do 8,5-9. W tym celu warto stosować enzymatyczne dodatki do pasz. Dodatki pozwalają właśnie na zmianę pH pożywienia, poprawiają trawienie i zmniejszają ryzyko występowania różnego typu chorób u zwierząt hodowlanych. W skład wysokogatunkowych dodatków paszowych wchodzi przede wszystkim mocznik i enzymy. Wysoka zawartość białka (nawet o 5% wyższa niż w paszy bez dodatków enzymatycznych) sprawia, że pokarm staje się bardziej treściwy. Podwyższona strawność dawki wpływa z kolei na lepsze przyrosty dzienne. Zaprawione ziarno idealnie sprawdzi się w systemie intensywnym, półintensywnym oraz ekstensywnym.
Jak stosować dodatki enzymatyczne do pasz?
Dodatki enzymatyczne do pasz muszą być stosowane w odpowiednich proporcjach. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby przestrzegać zasad wskazanych przez producenta. Na ilość dodatków, jakie trzeba zastosować, wpływa np. wilgotność zboża i typ paszy. Czasem może być konieczne dolanie wody, a w innym przypadku – dodanie suchego zboża. Należy także pamiętać o tym, aby preparaty te stosować w odpowiednim czasie, ponieważ niektóre z nich mogą negatywnie oddziaływać na pozostałe dodatki – witaminy lub premiksy. Dystrybutor Maxammonu zawsze w razie kłopotów pomoże z instrukcją, jak stosować takie produkty.
Jak działają dodatki enzymatyczne do pasz?
Enzymy znajdujące się w preparacie, przekształcają dodany mocznik w wodorowęglan amonu, który podwyższa wartość białka i podnosi poziom pH. Reakcja ta zachodzi w środowisku wodnym, dlatego tak duże znaczenie ma to, aby uzyskać odpowiednią wilgotność ziarna. Pierwszy substrat powstający z mocznika stanowi amoniak, który przechodząc przez wszystkie warstwy ziarna, zabezpiecza je przed szkodnikami i psuciem się. Następnie jest wiązany wewnątrz ziarna w formie wodorowęglanu, podwyższającego poziom pH i stanowiącego źródło azotu w żwaczu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana