Jak wybrać najlepsze poidła dla kur?
Poidła dla kur, tak samo jak karmidła, są niezbędnym elementem każdej fermy. Prawidłowo zaplanowany system pojenia drobiu ma ogromny wpływ na zdrowie zwierząt i mikroklimat panujący w pomieszczeniach. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów poideł, które różnią się od siebie stopniem automatyzacji oraz przeznaczeniem. Jak zatem wybrać najlepsze poidła dla kur i gdzie można je znaleźć?
Jakie są podstawowe rodzaje poideł?
Główną funkcją poidła jest oczywiście zaspokojenie pragnienia zwierząt. Muszą mieć one stały dostęp do czystej, świeżej wody, natomiast same pojemniki powinny być utrzymane w czystości, z zachowaniem podstawowych pojęć higieny. Główny podział poideł jest prosty: ręczne i automatyczne.
Poidła ręczne: to najczęściej pojemniki takie jak rynienki, wanienki lub płytkie korytka. Tego typu poidła wykorzystuje się w chowie wolierowym, ekstensywnym oraz przydomowym, a także przy pisklakach. Do wad z pewnością należy marnotrawstwo wody, obowiązek jej częstego wymieniania, a także szybkie zanieczyszczenie poideł przez ptaki,
Poidła automatyczne: mogą występować w formie rynienkowej lub dzwonowej. W pierwszym wariancie długie rynny przebiegają przez cały budynek, a ptaki mogą cały czas czerpać z niego wodę. Tego rodzaju poidło było jednym z pierwszych wykorzystywanych przez farmerów. Natomiast poidła dzwonowe są umieszczane na wysokości klatek, a poziom wody regulowany jest za pomocą powolnego napływu oraz odpowiedniemu wyśrodkowaniu masy poidła. Jest to jedno z bardziej wodooszczędnych rozwiązań.
Istnieją także poidła przeznaczone specjalnie do chowu piskląt, tak zwane poidła kropelkowe. Znajdują się one na jednej linii, a po naciśnięciu przycisku wypuszczają krople wody. Wszystkie wspomniane poidła dla kur można znaleźć w sklepie Galloma.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat poideł dla kur?
Wybierając poidła na fermę, warto zwrócić uwagę na kilka innych czynników. Na przykład do poideł ręcznych wystawianych na zewnątrz mają dostęp dzikie zwierzęta i ptaki, które mogą sprowadzić choroby na fermę. Oprócz tego bardzo ważną kwestią jest marnowanie wody, szczególnie teraz, latem, kiedy poziom wody w wielu rzekach osiągnął wartość krytyczną. Dobrym pomysłem może być zamontowanie dodatkowych miseczek lub pojemników, do których będzie się lała rozchlapana woda. Zostaną wtedy ograniczone starty i jednocześnie spadną rachunki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana