Układanie wykładziny — na klej czy na taśmę?
Wykładziny podłogowe stanowią idealną alternatywę dla paneli, czy płytek. Mogą imitować drewno, beton, a nawet marmur lub tworzyć całościową powierzchnię dywanową. Świetnie sprawdzają się w mieszkaniach, hotelach, biurach, czy teatrach. Pokrywają płaskie podłogi o różnym metrażu, ale także schody. Ich montaż najczęściej wymaga użycia specjalnego kleju lub taśmy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaką metodę ich umieszczenia wybrać do konkretnych pomieszczeń.
Dlaczego warto wybrać wykładnię podłogową?
Wykładzina podłogowa posiada wiele zalet — jest praktyczna, dźwiękoszczelna, estetyczna, łatwa do utrzymania w czystości, a także tania. Ponadto jej montaż jest szybki i łatwy. Można go wykonać samemu, ale w przypadku braku odpowiednich narzędzi, cierpliwości lub czasu, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych fachowców, jak na przykład firmy Tukan ze Szczecina. Daje to gwarancję prawidłowego wykonania z odpowiednim przygotowaniem podłoża. Dodatkową zaletą wykładzin jest szeroki wybór kolorów wzorów, a także faktur. Dzięki temu z łatwością zostaną dopasowane do charakteru i przeznaczenia każdego wnętrza.
Jak odpowiednio przygotować podłoże do układania wykładziny?
Przed przystąpieniem do układania wykładziny, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi ono być idealnie suche, czyste i gładkie. W przeciwnym razie może się to odbić na efekcie końcowym montażu wykładziny, w postaci nieestetycznych wypukleń lub wklęśnięć materiału. Do perfekcyjnego wyrównania podłoża wykorzystuje się samopoziomującą masę. Jest ona dobierana konkretnie do rodzaju wnętrza. Wyjątkową uwagę należy zwrócić na pomieszczenia narażone na szkodliwe działanie wilgoci. Schnięcie masy zajmuje kilka dni, ale jednocześnie w znacznym stopniu wpływa na trwałość podłogi.
Kiedy układać wykładzinę na klej, a kiedy na taśmę?
Istnieją trzy metody układania wykładziny podłogowej — na taśmę, na klej oraz bez kleju. Ostatnia z nich zalecana jest do małych pomieszczeń, o regularnym prostokątnym kształcie. Metoda na klej sprawdzi się na schodach oraz w pokojach o dużym metrażu, natomiast na taśmę — w garderobach i sypialniach. Jest ona łatwiejsza do wykonania, a ponadto usprawnia późniejszą wymianę wykładziny. Bez względu na stosowaną metodę, przed montażem należy rozprostować materiał i wygładzić wszelkie zagięcia. W ten sposób otrzymuje się gładką, w pełni funkcjonalną podłogę.
Wykładzina to doskonałe wykończenie dolnej części wielu pomieszczeń. Jedną z jej wielu zalet jest szybkość montażu. W zależności od rodzaju pomieszczenia wykorzystuje się do tego klej lub taśmę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana