Szerokie zastosowanie odwróconej osmozy
Systemy odwróconej osmozy obecnie najczęściej stosowane są między innymi w gospodarstwach domowych, aby poprawić jakość wody. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów filtracji, który usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia, bakterie i wirusy. Wykorzystuje się w nim specjalne membrany osmotyczne, które mają tak niewielki rozmiar, że przez ich otwory nie przejdą żadne szkodliwe związki. Jakie jest zastosowanie tego procesu? Podpowiadamy.
Czym jest odwrócona osmoza?
Systemy odwróconej osmozy wykorzystują fizyczny proces uzdatniania wody. Pierwotnie opracowane były do zastosowań wojskowych i kosmicznych, aby ścieki były bezpieczne do picia. Aby zrozumieć technologię stojącą za nimi, konieczne jest najpierw podstawowe zrozumienie osmozy.
Osmoza to proces, w którym substancja (zwykle woda) przepływa przez półprzepuszczalną membranę. Charakteryzuje się ona tym, że mogą przez nią przechodzić tylko niektóre substancje. Chociaż woda zawsze może przez nią przejść, to większość rozpuszczonych w niej substancji już nie.
Odwrócona osmoza to proces fizyczny, który jest odwracany przez zastosowanie wysokiego ciśnienia. Jeśli jest wyższe niż naturalne ciśnienie osmozy, to jest w stanie przesunąć cząsteczki wody w kierunku membrany.
Na przykład woda pitna ma naturalne ciśnienie około 2 barów. To, które stosowane jest do odwróconej osmozy, musi być odpowiednio wyższe i zwykle wynosi od 3 do 30 barów. Przy czym dokładnie zależy od rodzaju membrany i konfiguracji systemu.
W procesie odwróconej osmozy kluczowe znaczenie ma zatem precyzyjne zaprojektowanie membrany i niezbędnego ciśnienia. Za jego pomocą możesz odfiltrować cząstki o wielkości od 0,0000005 do 0,000005 mm. Dla porównania: ludzki włos ma grubość około 0,09 mm, a wirusy mają średnicę około 0,00003 mm.
Zalety odwróconej osmozy
W porównaniu z innymi procesami uzdatniania wody, odwrócona osmoza charakteryzuje się następującymi zaletami:
- można osiągnąć bardzo wysoki stopień czystości wody,
- prosta konstrukcja systemu,
- niskie koszty inwestycji,
- wysoki stopień automatyzacji,
- stosunkowo niskie koszty eksploatacji.
Ponadto to wszechstronna metoda.
Jakie zanieczyszczenia usuwa odwrócona osmoza?
Odwrócona osmoza zastosowana w filtrach, które oferuje firma Delta Pomorze, pozwala na usunięcie wszystkich substancji rozpuszczonych w wodzie. Należą do nich np.: azotany, azotyny, pozostałości leków, wirusy, bakterie, fungicydy, herbicydy, azbest, zarazki, czy po prostu wapno. W ten sposób eliminowane są wszystkie szkodliwe dla zdrowia substancje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana