Smarowanie jako ważna część konserwacji maszyn leśnych i rolniczych
Konserwacja różnych maszyn (np. leśnych i rolniczych) znacząco wpływa na bezawaryjną i wydajną pracę. Jednym z najskuteczniejszych elementów poprawnej konserwacji jest smarowanie powierzchni sprzętu. Jak dobrać odpowiedni smar do przeglądu? Jak wygląda prawidłowa konserwacja maszyn rolniczych i leśnych? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Na czym polega konserwacja maszyn?
Wszystkie maszyny przemysłowe, rolnicze i leśne wymagają regularnego i konserwacji (zgodnie z wytycznymi, zawartymi w gwarancji i instrukcji obsługi). Sama konserwacja opiera się na cyklicznym przeglądzie stanu technicznego maszyny. Wymagane jest m.in. smarowanie maszyn oraz ich gruntowne czyszczenie, najczęściej za pośrednictwem myjki parowej.
Jak działa smar?
Smary wpływają na przedłużenie żywotności maszyny rolniczej, leśnej bądź przemysłowej, a także chronią przed rdzą i korozją. Owe środki charakteryzują się dobrymi właściwościami penetracyjnymi. Zawierają zazwyczaj film olejowy, który zapewnia doskonałą ochronę wszystkich części zamiennych do maszyn rolniczych, leśnych, przemysłowych.
Działanie smaru jest bardzo proste – środek wnika między dwie części maszyny, poruszające się względem siebie. Powstaje charakterystyczna, śliska warstwa, która zmniejsza tarcie i ułatwia ruch tych części. Smarowanie wpływa na płynne działanie maszyn.
Jak wybrać środek smarujący?
Smar powinno się dobierać pod względem gęstości, która wpływa na szybkość pracy nasmarowanych elementów oraz sposobu radzenia sobie ich z obciążeniami. Smary są potrzebne szczególnie tam, gdzie panuje duża siła tarcia i niewielka prędkość. Jeżeli mamy do czynienia z maszynami, które stykają się z mniejszą siłą i większą prędkością, warto użyć specjalistycznych smarowideł w aerozolu.
Niewłaściwie dobrany smar da się bardzo łatwo rozpoznać. Przede wszystkim środek ten jest ciekły i spływa wzdłuż aplikacji, wycieka, wykazuje brak przyczepności.
Jaka jest średnia żywotność części do maszyn?
Elementami, które najczęściej bywają pokrywane smarem, są części do różnych maszyn. W przypadku sprzętu rolniczego żywotność poszczególnych narzędzi do uprawy wynosi średnio 10 lat. Maszyny rolnicze nie są użytkowane bez przerwy, a jedynie przez kilka tygodni w roku (około 4-6). W tzw. maszynach leśnych najczęściej zużywają się elementy hydrauliki, elektroniczne i siłowniki. Dlatego ważna jest nie tylko regularna konserwacja (w tym smarowanie), ale i wymiana poszczególnych części. Pomóc może firma Agro-Las, będąca renomowanym dostawcą maszyn i części zamiennych dla przemysłu rolniczego i leśnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana