Rodzaje znieczuleń stosowane w chirurgii stomatologicznej
Wykonywanie zabiegów chirurgicznych wymaga stosowania znieczulenia. Nie inaczej jest w przypadku chirurgii stomatologicznej. W zależności od rodzaju przeprowadzanego zabiegu lekarz decyduje o tym, jakie znieczulenie zastosować. Do wyboru ma spory wachlarz środków. Jedne działają płyciej, drugie głębiej, jedne krócej, drugie dłużej. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.
Chirurgia stomatologiczna – zabiegi ze znieczuleniem
Chirurgia stomatologiczna wielu kojarzy się przede wszystkim z usuwaniem zębów, tymczasem obejmuje ona znacznie więcej zabiegów. W zakres kompetencji chirurga stomatologicznego wchodzi:
- usuwanie nowotworów – łagodnych oraz niektórych złośliwych np. włókniaków, torbieli, brodawczaków, nadziąślaków,
- resekcja wierzchołka korzenia,
- podnoszenie dna zatoki szczękowej,
- przeszczep kości oraz sterowana regeneracja kości,
- nacinanie języka i więzadeł – przy leczeniu logopedycznym,
- leczenie nieprawidłowych łączeń kości i mięśni twarzoczaszki,
- leczenie przetok, ropni, chorób ślinianek.
Jak widać, chirurgia stomatologiczna obejmuje wiele różnych zabiegów, z których każdy może wymagać innego rodzaju znieczulenia.
Znieczulenia w chirurgii stomatologicznej
Oto rodzaje znieczuleń używanych w chirurgii stomatologicznej:
- zamrażanie,
- znieczulenie nasiękowe – podawane poprzez zastrzyk w dziąsło, w miejsce jak najbliższe leczonego zęba,
- znieczulenie powierzchniowe – ma postać aerozolu lub maści rozprowadzanej na dziąśle, wykazuje płytkie i dość lekkie działanie,
- znieczulenie przewodowe – jedno z najsilniejszych, substancja znieczulająca wstrzykiwana jest bezpośrednio w nerw zęba,
- znieczulenie śródwięzadłowe – strzykawką ciśnieniową aplikuje się je do ozębnej,
- znieczulenie ogólne,
- znieczulenie komputerowe – chodzi tu nie tyle o rodzaj znieczulenia albo miejsce jego podania, ile raczej o sposób, w jaki jest aplikowane. Dzieje się to pod kontrolą komputera, który precyzyjnie wymierza wielkość dawki i tempo jej wstrzykiwania, żeby pacjent nie odczuwał bólu.
Dobry chirurg stomatologiczny, np. z gabinetu STOMATOLOGIA.me w Kołobrzegu, potrafi ocenić, jakie znieczulenie będzie najlepsze przy wykonywanym zabiegu. Uwzględnia przy tym, wiek pacjenta – na przykład może wybrać inną metodę w przypadku dziecka oraz ewentualny strach przed nakłuciem. Precyzyjnie dobrane znieczulenie podane w jak najmniej bolesny sposób, pomaga przeprowadzić zabieg w sposób bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta. Odgrywa więc bardzo ważną rolę w pracy chirurga stomatologicznego i nie może być wybierane na zasadzie prób i błędów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana