Orteza stawu kolanowego. Jaką pełni funkcję i kiedy zachodzi wskazanie do jej stosowania?
Ortezy na kolano są uważane za efektywniejszą metodę leczniczą niż gips. Stosowane są przy dysfunkcjach ortopedycznych i neurologicznych. Mają dużo zalet, gdyż można je w każdej chwili ściągnąć i skontrolować postęp gojenia. Nie powodują także otarć naskórka, odparzeń czy odleżyn. Wyróżnia się różne rodzaje ortez na kolano, np. ortezy miękkie, sztywne i półsztywne. Sprawdź, czym się charakteryzują stabilizatory stawu kolanowego!
Jaką funkcję pełni orteza stawu kolanowego?
Staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka o bardzo złożonej budowie. Jest to staw zawiasowy, który łączy podudzie z udem. Musi być on nie tylko bardzo elastyczny, ale również bardzo wytrzymały na przeciążenia, gdyż kolana dźwigają ciężar całego ciała. Kontuzje kolana to częsty problem, gdyż staw ten jest narażony na różnego typu skręcenia i zwichnięcia nie tylko podczas uprawiania sportu, ale również podczas wykonywania codziennych czynności.
Orteza na kolano pełni funkcję stabilizującą oraz korygującą. Usztywnia ona staw i współpracuje z ruchem kończyny, a w przypadku odczuwania silnego bólu pozwala na jego ograniczenie i umożliwia poruszanie się. Stabilizator taki zapobiega pogłębianiu się kontuzji i pozwala na szybszy powrót do sprawności.
Dzięki oddychającym materiałom orteza kolana pozwala utrzymać naturalny mikroklimat, przynosi ulgę oraz łagodzi ból. Miękkie ortezy są bardziej elastyczne i pomocne przy lekkich urazach i dolegliwościach bólowych. Natomiast twarde stabilizatory stawu kolanowego stosowane są przy cięższych urazach lub po operacji kolana.
Kiedy najczęściej wykorzystuje się ortezy stawu kolanowego?
W niektórych przypadkach ortezy stawu kolanowego mogą być używane zamiast gipsu. Najczęściej stosuje się je wtedy, gdy doszło do złamania, zwichnięcia, skręcenia lub stłuczenia, w przebiegu stanów zapalnych oraz profilaktycznie w celu ochrony stawu przed urazem.
Służą one również pacjentom z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych i zapaleniem kości, pomocne są także w łagodzeniu bólu w stawie rzepkowo-udowym, podrażnieniu chrząstki rzepki czy terapii pozabiegowej – dodaje w rozmowie specjalista ze sklepu internetowego dobrysklepmedyczny.pl.
Oprócz ortez na kolano w sklepie medycznym znaleźć można opaski na ścięgno rzepki stosowane przy uszkodzeniach więzadeł, ortezy zegarowe, ortezy korygujące rzepkę przy jej bocznej lub przyśrodkowej niestabilności, stabilizatory do kompresji tkanek miękkich czy stabilizatory sportowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana