Rodzaje warsztatowych narzędzi pomiarowych
Wykonywanie prac warsztatowych oznacza zwykle obróbkę różnych materiałów, przede wszystkim metalu, a niekiedy też drewna lub tworzyw sztucznych. Jej celem jest nadanie przygotowywanemu elementowi odpowiedniej geometrii, a także wymaganej w konkretnym zastosowaniu dokładności wykonania, jeżeli chodzi o tolerancję wymiarową oraz poziom wykończenia powierzchni. Uzyskanie potrzebnych parametrów wymaga jednak korzystania z narzędzi pomiarowych.
Dlaczego precyzja wykonania robót ma znaczenie?
Podczas wszystkich prac warsztatowych konieczne jest zrealizowanie założeń danego projektu i uzyskanie elementów o przewidzianym w danym przypadku kształcie i wymiarach. Ze względu na możliwości zamontowania powstającego komponentu musi on pasować do przewidzianego dla niego miejsca, podczas pracy konieczne więc okaże się użycie narzędzi pomiarowych w celu sprawdzenia, czy dany etap prowadzonych robót zakończył się zgodnie z oczekiwaniami, tak by w razie potrzeby w porę wprowadzić korekty i uniknąć zmarnowania materiału wskutek popełnienia błędu. Wśród wyposażenia, które może okazać się niezbędne, znajdzie się oprzyrządowanie określane jako wzorce oraz przyrządy pomiarowe. Pierwsze z nich pozwalają na kontrolę z wykorzystaniem gotowego szablonu, którym może być np. szczelinomierz, drugie podają wartość danego parametru w określonej skali liczbowej, mierząc mechanicznie lub z użyciem emisji promieniowania elektromagnetycznego m.in. światła lasera.
Z jakich narzędzi pomiarowych korzysta się najczęściej?
Rodzaj potrzebnych narzędzi pomiarowych dostępnych w np. w firmie Hurtostal z Włocławka jest uzależniony od rodzaju prowadzonych robót. W praktyce warsztatowej można korzystać m.in. z przymiarów (np. popularnej zwijanej taśmy stalowej), liniałów, kątowników czy szczelinomierzy albo sprawdzianów o rozmaitej geometrii. Wśród podstawowych elementów wyposażenia pomiarowego nie może zabraknąć uniwersalnej suwmiarki noniuszowej albo elektronicznej, przydatny może się też okazać mikrometr wewnętrzny i zewnętrzny oraz głębokościomierz, a ponadto średnicówka pozwalająca na określenie wymiaru otworu i transametr podający odchylenia. Przy innych typach prac, choćby związanych z elektrotechniką, nieodzowne staną się także takie przyrządy jak próbnik napięcia lub multimetr.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana