Rodzaje maszyn wykorzystywanych przy równaniu terenu
Planujesz budowę domu? Z pewnością wiesz, jak ważna jest poprawnie przeprowadzona niwelacja terenu działki. Jeśli chcesz cieszyć się równą płaszczyzną na każdym metrze kwadratowym, konieczne będzie wykonanie prac specjalnymi urządzeniami. Chcesz mieć grunt perfekcyjnie przygotowany do robót budowlanych? Pozwól na pracę konkretnych maszyn. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, o czym należy pamiętać przed postawieniem fundamentów.
Maszyny i urządzenia, które niezbędne są do wykonania niwelacji krok po kroku
Na początku prac wykonuje się pomiary gruntu. Muszą być wykonane jak najbardziej precyzyjnie, dlatego wykorzystuje się profesjonalne narzędzie geodezyjne, jakim jest niwelator, określający ukształtowanie powierzchni.
Kolejnym etapem równania terenu działki jest jej profilowanie. Tutaj wystarczą proste przybory, jak pręty, grabie, sznurek i profil poziomy. Celem profilowania jest wyznaczenie wybranych fragmentów gruntu, odnoszących się do elementów już istniejących na działce, jak np. ścieżka lub ogrodzenie.
Następnie należy usunąć wierzchnią warstwę ziemi, do czego konieczna jest praca maszyn budowlanych. Wymienić należy spycharki, koparko-ładowarki oraz koparki, które nie mają funkcji ładowania.
Wyrównanie terenu dzięki profesjonalnym działaniom
Podczas niwelacji terenu nie tylko same maszyny są istotne. Znaczenie ma także osoba, która pracuje przy równaniu terenu. Aby mieć pewność perfekcyjnie wyrównanego gruntu, nie zaleca się przeprowadzać niwelacji samodzielnie. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kompleksowych prac ziemnych Damiana Kosa ze Sławna.
Maszyna przeznaczona do ostatniego etapu, czyli równania terenu, powinna mieć kratę do równania gruntu, łyżkę do przemieszczania zbędnej ziemi, a także glebogryzarkę separacyjną, aby spulchnić glebę przed zasianiem trawy.
Niemniej, to od oceny powierzchni działki, stopnia zalesienia i nierówności zależy, jakiej konkretnie maszyny należy użyć. Koparki i koparko-ładowarki to nie wszystko. Równanie gruntu kończy się jego zagęszczeniem, do czego używa się walca drogowego oraz płyt wibracyjnych.
Jak widać, to, która maszyna będzie niezbędna podczas prac równania terenu, zależy od kilku czynników. Duże znaczenie ma usytuowanie działki, a także charakterystyka jej powierzchni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana