Przewody izolowane i nieizolowane – różnice w budowie i zastosowaniu
Dobór odpowiednich elementów systemu wentylacji czy klimatyzacji daje pewność bezproblemowej i wydajnej pracy instalacji. Warto więc przed dokonaniem wyboru zorientować się, jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Artykuł ten przedstawia różnice w budowie i zastosowaniu przewodów izolowanych i nieizolowanych. Warto je poznać, by wybrać odpowiednie przewody do konkretnej instalacji.
Budowa przewodów izolowanych i nieizolowanych
Przewody te mogą być elastyczne i półelastyczne. Głównym ich budulcem jest cienka blacha lub materiał PCV. Ich elastyczność pozwala na łatwy montaż i dopasowanie do kanałów wentylacyjnych. Dodatkową zaletą jest to, że nie wymagają stosowania kształtek, a instalacja jest dość szybka. Przewody izolowane pokrywa najczęściej warstwa wełny mineralnej lub szklanej, zapewniając redukcję drgań i hałasu powstającego w instalacji. By instalacja była bezpieczna, produkty te muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości, spełniających wszystkie wymagane normy i zalecenia.
Zastosowanie przewodów elastycznych
Przewody elastyczne instaluje się najczęściej, gdy niemożliwa bądź utrudniona jest instalacja sztywnych systemów rurowych. Instalacja taka jest wysoce ekonomiczna, a do tego charakteryzuje się niskim skomplikowaniem. Opisywane przewody mają zastosowanie zarówno w domu, jak i w przemyśle. Dzisiejsze technologie pozwalają konstruować je tak, by były odporne na powstawanie wewnątrz niepożądanych drobnoustrojów czy emisję szkodliwych gazów.
Przewody izolowane będą dobrym wyborem do rozprowadzania ciepłego powietrza wewnątrz budynku, gdyż dzięki ich izolacji powietrze nie będzie się zbędnie ochładzać, a także stłumi ona ewentualny hałas występujący w instalacji. Natomiast przewody nieizolowane są łatwiejsze w transporcie, gdyż nawet dziesięć metrów takiego przewodu zmieści się w półmetrowym kartonie. Nie mają jednak wspomnianej izolacji, więc praca instalacji będzie wyraźniej słyszalna. Dodatkowo przy wykorzystaniu przewodu nieizolowanego zwiększa się ryzyko powstawania skroplin, co może generować problemy w budynku.
Jaki przewód wybrać?
W asortymencie firm specjalizujących się w sprzedaży systemów wentylacji, takich jak Projekt Wentylacja, znajduje się szereg produktów niezbędnych do wykonania instalacji, dzięki czemu możliwe jest dobranie elementów najbardziej odpowiednich do potrzeb konkretnego budynku. Z uwagi na mnogość rozwiązań, przy wyborze odpowiedniego warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, aby uniknąć niewłaściwych zakupów i związanych z tym problemów w działaniu instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana