Projektowanie instalacji fotowoltaicznej – co bierzemy pod uwagę?
Świadomość ekologiczna oraz zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii rosną od wielu lat. Na budynkach coraz częściej można zaobserwować instalacje fotowoltaiczne, które zmniejszają koszty zużycia prądu w domach i firmach. Podejmując decyzję o założeniu fotowoltaiki, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Kluczowe jest dokładne jej zaprojektowanie i wybór odpowiedniego sprzętu. Dowiedz się, co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę.
Jak zaprojektować instalację fotowoltaiczną?
Indywidualnie dopasowany projekt instalacji fotowoltaicznej powinien opierać się na specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu wykonawcy. Zwykle gromadzi on podstawowe dane, które dotyczą budynku i miejsca, w którym mają być zlokalizowane panele oraz pozostałe elementy. Wśród najważniejszych kryteriów należy wymienić lokalizację, średnia ilość zużywanej energii elektrycznej, typ i wielkość dachu. Docelowa lokalizacja instalacji fotowoltaicznej oraz sposób zagospodarowania działki to niezwykle ważne informacje. Analizuje się w tym przypadku sąsiedztwo innych budynków, występowanie drzew oraz stopień zacienienia działki. Duże znaczenie ma ilość zużywanej energii, która zależy od liczby osób użytkujących obiekt i dotychczasową wysokość rachunków za prąd. Już na etapie planowania tej inwestycji warto rozważyć możliwość jej rozbudowy w przyszłości. Wielkość powierzchni i typ dachu wpływają na miejsce instalacji, jej wielkość i sposób montażu. Ważny jest kąt nachylenia, który ma wpływ na optymalne wyniki paneli.
Co jest jeszcze ważne w projektowaniu instalacji fotowoltaicznej?
Po wykonaniu audytu można wykonać wizualizację instalacji, która uwzględni wszystkie niezbędne dane. Jak podkreślają specjaliści firmy Foreco, konieczne jest skupienie się na uzyskaniu pokrycia rocznego wynikającego z zapotrzebowania na energię elektryczną. Bierze się w tym przypadku pod uwagę również ewentualne straty, które mogą być wynikiem m.in. wahań temperatur, spadku wydajności inwertera, zabrudzonej paneli. Profesjonalnie wykonany projekt wpływa na jakość pracy instalacji. Na jego podstawie monterzy dopasowują optymalne rozwiązania, układ paneli i wykorzystaną technologię. Warto zatem skorzystać ze wsparcia doświadczonej firmy, która ma stosowne uprawnienia i może zagwarantować pełen sukces inwestycji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana