Taras z drewna egzotycznego – czy to dobry pomysł?
Niewątpliwą ozdobą domów jednorodzinnych są tarasy. Przestrzenie pełnią istotną funkcję zwłaszcza w okresie letnim. Zapewniają one możliwość wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Przy projektowaniu tarasów szczególną uwagę zwraca się na zakup odpowiedniego materiału budulcowego. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na wybór drewna egzotycznego.
Najważniejsze zalety drewna egzotycznego
Deski tarasowe z egzotycznych gatunków drzew (np. bangkirai, cumaru, keruing) odznaczają się wyjątkowymi walorami estetycznymi i użytkowymi. Poszczególne modele różnią się kolorystyką, poziomem twardości oraz sposobem wykończenia. To sprawia, że każdy może dobrać opcję najlepiej dopasowaną do swych potrzeb. Wysokiej jakości deska tarasowa z drewna egzotycznego charakteryzuje się dużą wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych. Tego typu materiały na ogół dobrze znoszą kapryśną, polską aurę. Przy odpowiedniej konserwacji na długi czas zachowują nienaganny wygląd.
Deski wykonane z drewna egzotycznego, oferowane przez firmę Ena, w większości przypadków bez problemu poddają się obróbce. Co więcej, wydzielany przez nie zapach żywicy i olejków eterycznych działa odstraszająco na owady. Dotyczy to także żerujących bardzo często w rodzimych gatunkach drzew termitów i korników. Wykorzystywane przy budowie i wykańczaniu tarasów deski z drewna egzotycznego zazwyczaj nie wymagają skomplikowanych zabiegów impregnacyjnych. Należy okresowo usuwać z ich powierzchni zabrudzenia i olejować je specjalnymi olejami do twardych gatunków drewna.
Montaż desek z drewna egzotycznego
Deski tarasowe montuje się bezpośrednio na drewnianych legarach przymocowanych do betonowego tarasu, betonowych słupów lub drewnianej konstrukcji tarasu. Dostępnych jest kilka systemów montażowych, ale najmniej zawodne jest przykręcanie desek do legarów specjalnymi wkrętami ze stali nierdzewnej. Należy bezwzględnie pamiętać o konieczności nachylenia desek o około 3% w kierunku od budynku w celu umożliwienia naturalnego odpływu wody. Ważne jest pozostawienie odstępów dylatacyjnych między układanymi deskami minimum 5mm celem zapewnienia odpowiedniej wentylacji i wyeliminowania skutków zwiększania objętości drewna pod wpływem dużej wilgotności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana