Profilaktyka i leczenie mastiis u krów mlecznych
Mastitis, czyli zapalenie gruczołu mlekowego jest najczęściej występującą chorobą krów mlecznych. Schorzenie to także przynosi największe straty ekonomiczne, ponieważ nie wiąże się tylko z koniecznością leczenia weterynaryjnego, ale również z wieloma innymi kwestiami. Mleko zakażonych krów nie nadaje się do użytku. Jak zapobiegać zapaleniu wymienia u krów mlecznych?
Kliniczne zapalenie wymienia bezpośrednio po wydzieleniu lub w pierwszych 100 dniach laktacji jest częstym zjawiskiem zarówno w małych, jak i dużych gospodarstwach mlecznych. Zakażenia mastitis mają dwa źródła: patogeny zakaźne (takie jak Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae) i patogeny środowiskowe (Escherichia coli, Streptococcus dygalactiae, Streptococcus uberis). Około połowy zakażonych krów choruje ponownie. Jednym z powodów jest fakt, że chorobotwórcze drobnoustroje mogą przeżyć w oborniku do dwóch tygodni.
Laborant z laboratorium weterynaryjnego Vet Lab Group Jędryczko mówi:
Krowy z uszkodzoną tkanką wymienia lub otwartymi kanałami strzykowymi mogą łatwo ulec zakażeniu. Również w biofilmie na wymieniu bakterie mogą przetrwać tygodniami. Skuteczność antybiotykoterapii w przypadku mastitis wywołanego patogenami środowiskowymi jest niska. Najważniejsza jest higiena. Zwierzęta powinny przebywać w tak czystym i suchym środowisku, jak tylko jest to możliwe. Ważne jest także przestrzeganie procedur związanych z udojem. Zakażone krowy trzeba doić na końcu, a aparat udojowy dezynfekować. W pewnych okolicznościach jedynym sposobem pozbycia się mastitis ze stada jest ubój chorych krów. Za chore uznaje się takie zwierzęta, które chorowały co najmniej trzy razy podczas jednej laktacji.
Co zrobić, gdy zwierzę zachoruje?
Najważniejsze jest przestrzeganie wszelkich zasad higieny, co minimalizuje ryzyko zachorowania zwierzęcia. Nie zawsze jednak możliwe okazuje się zapobieganie rozprzestrzeniania się mastitis u krów mlecznych. W sytuacji, kiedy w stadzie pojawi się choroba, należy szybko działać. Zapalenie wymienia jest bowiem stanem bolesnym, mogącym doprowadzić do dużych strat, a nawet śmierci zwierząt. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie właściwego leczenia. Podanie krowom odpowiednio dobranych przez lekarza weterynarii środków zapobiega cierpieniu. Szybkie rozpoczęcie terapii zapewnia wyższy współczynnik wyleczenia i przeciwdziała przechodzeniu infekcji w stan przewlekły. Przed podaniem antybiotyków warto wykonać dokładne badania laboratoryjne zwierząt, aby poznać stan choroby. Leczenie mastitis jest długie i kosztowne, dlatego warto zadbać o profilaktykę oraz szczegółową diagnostykę w razie wystąpienia choroby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana