Doskonale zbilansowane karmy – czyli jakie?
![Doskonale zbilansowane karmy – czyli jakie? Doskonale zbilansowane karmy – czyli jakie?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-178869-doskonale-zbilansowane-karmy-czyli-jakie.jpg)
Dobra karma dla psa jest kluczem do utrzymania go w zdrowiu i dobrej kondycji, coraz więcej właścicieli przykłada więc dużą wagę do jej wyboru. Czasy, w których karmiono zwierzęta domowe resztkami ze stołu czy najtańszymi chrupkami z marketu, na szczęście powoli mijają. Mnogość karm dostępnych na rynku może jednak przytłaczać, podpowiadamy zatem, po czym poznać produkty najwyższej jakości.
Karma zaspokajająca zapotrzebowanie
Karma dobrze zbilansowana to taka, która dostarcza zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej wysokości, w pełni zaspokajając jego zapotrzebowanie. Karmiąc pupila taką karmą, możemy być spokojni, że będzie zdrowy i w dobrej kondycji. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że nie istnieje jedna uniwersalna doskonale zbilansowana karma dla wszystkich zwierząt – skład i proporcje substancji odżywczych różnią się w zależności od tego, czy karma jest przeznaczona dla psów, czy kotów. Nieco inaczej należy też karmić zwierzęta młode, dorosłe, starsze i z konkretnymi schorzeniami.
Zdrowe i świetnie zbilansowane produkty znajdziemy m.in. w ofercie dystrybutora karmy Dla psa i kota. Wśród polecanych marek z wyższej półki warto wspomnieć karmy Naturea, Tribal, Yora, Naturina czy True Hemp.
Zbilansowane karmy dla psów, szczeniąt i kotów
Przed zakupem warto przyjrzeć się składowi analitycznemu karmy. Przykładowo dobrze zbilansowana sucha karma dla dorosłych psów powinna zawierać:
- białko – około 26–31%;
- tłuszcz – około 15–21%;
- włókno – około 3–9%
- popiół (czyli związki mineralne) – około 7%
Ważny jest również stosunek wapnia i fosforu, który powinien wynosić ok. 1,2 do 1. Ponadto wysokiej jakości karma zawiera wszystkie cenne witaminy i pierwiastki, w tym kwas foliowy, biotynę czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega.
Jeśli chodzi o karmy dla szczeniąt, powinny być wysokokaloryczne, o dużej zawartości białka niezbędnego szybko rosnącemu zwierzęciu i wzbogacone o chondroitynę, glukozaminę, MSM oraz prebiotyki.
Zupełnie inaczej bilansuje się natomiast karmy dla kotów, które są bezwzględnymi mięsożercami. Mają one wysokie zapotrzebowanie na białko, zatem im więcej go w składzie, tym lepiej. Karmy suche wysokiej jakości mają więc minimum 60% mięsa lub ryb. Procentowy udział tłuszczów i węglowodanów powinien być natomiast niski. Karma dla kota musi zawierać taurynę, wapno i fosfor w proporcji 1 do 1, błonnik, prebiotyki i kwasy omega 3 i 6.
Wybierając karmę dla swojego pupila, unikajmy produktów z dodatkiem sztucznych konserwantów, barwników i aromatów, stawiając na składniki najwyższej jakości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana