Oznaczenia stosowane na paletach przemysłowych
Palety przemysłowe to tak naprawdę tańszy zamiennik euro palet. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie, to różnice są diametralne. Euro paleta musi bowiem spełniać szereg norm, które potwierdzone są oznaczeniami na drewnianych konstrukcjach. Do produkcji takich palet wykorzystywane są certyfikowane gwoździe, co nie jest wymagane w przypadku palet przemysłowych. Czy w takim razie w stosunku do palet przemysłowych stosowane są jakiekolwiek oznaczenia?
Jakie oznakowania stosuje się na paletach przemysłowych?
Zasadniczo, palety przemysłowe nie muszą mieć żadnych oznaczeń. Niemniej jednak na powierzchni drewnianych elementów często spotkać można wypalony symbol kłosa – logo IPPC. Takie ostemplowanie wskazuje, że paleta może być używana w transporcie międzynarodowym i spełnia normę ISPM 15 wymaganą na terenie Unii Europejskiej i Szwajcarii.
ISPM 15 to międzynarodowy standard środków ochrony roślin, którego celem jest zapobieganie przedostawaniu się szkodników do drewnianych palet. ISPM 15 ma przeciwdziałać migracji gatunków zwierząt do innych krajów, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla lokalnej flory i fauny. A zatem zgodnie z dyrektywą paleta przed importem musi zostać oznakowana i poddana procesowi fumigacji, czyli procesowi suszenia drewna w wysokiej temperaturze, a następnie odkażaniu gazem ciekłym. Fumigacja ma na celu wyeliminowanie wszystkich organizmów żywych, czyli szkodników, które krążą w kanalikach wydrążonych w drewnie.
Palety przemysłowe zgodne z obowiązującymi wymogami produkowane są przez firmę MCZ z Pińczowa, która posiada certyfikaty i licencje niezbędne do produkcji i regeneracji palet. Producent palet przemysłowych zapewnia także możliwość skupu używanych jednostek.
Jak czytać oznaczenia na paletach przemysłowych?
Palety drewniane z certyfikatem IPPC muszą być odpowiednio oznakowane. Na każdej palecie poddanej fumigacji wypalany jest symbol kłosa, a w osobnej rubryce znajduje się kod kraju i kod producenta lub podmiotu dokonującego obróbki. Poniżej umieszczany jest kod wskazujący na metodę obróbki cieplnej, czyli:
- DB – mechaniczna obróbka usuwania pozostałości kory;
- MB – odkażanie bromkiem etylu;
- HT – suszenie komorowe w wysokiej temperaturze.
Obecnie powszechnie stosowaną techniką jest obróbka termiczna drewna w temperaturze 56 stopni Celsjusza przez 30 minut i stosowanie preparatów chemicznych do dezynsekcji. Takie palety oznaczane są symbolem HT. Warto pamiętać, że każda paleta używana w transporcie międzynarodowym dłużej niż rok musi zostać ponownie poddana fumigacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana