O jakich terminach podatkowych musi pamiętać każdy przedsiębiorca?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w Polsce zobowiązani są do terminowego rozliczania się z urzędem skarbowym. W zależności od wyboru formy opodatkowania, dni, w których należy złożyć deklarację i uiścić należne opłaty, różnią się. Najważniejsze terminy, których należy przestrzegać, dotyczą podatku dochodowego (PIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT). Poniżej przedstawiamy wyszczególnione dni, które każdy przedsiębiorca prowadzący samodzielnie księgowość swojej firmy powinien mieć w swoim kalendarzu.
Terminy zapłaty podatku dochodowego
Przedsiębiorcy zobowiązani są do uiszczania terminowej zapłaty podatku dochodowego:
do 7. dnia każdego miesiąca dla firm, które jako formę opodatkowania wybrały kartę podatkową,
do 20. dnia każdego miesiąca dla firm, które jako formę opodatkowania wybrały zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych,
do 20. dnia każdego miesiąca w formie zaliczki na podatek dochodowy dla firm, które zdecydowały się rozliczać na zasadach ogólnych, a w przypadku rozliczania podatku dochodowego kwartalnie – do 20. dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
Terminy zapłaty podatku VAT
Wśród najważniejszych terminów dotyczących podatku VAT, o których musi pamiętać przedsiębiorca, znajdują się:
25. dzień każdego miesiąca – firmy rozliczające się miesięcznie zobowiązane są do tego dnia złożyć i opłacić podatek VAT. W przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się kwartalnie, terminem złożenia deklaracji i opłacenia podatku jest 25. dzień w miesiącu następującym po zakończeniu kwartału;
15. dzień każdego miesiąca dla przedsiębiorców, którzy składają VAT UE w wersji papierowej. Podatnicy składający dokument w wersji elektronicznej, mają obowiązek przesłania deklaracji do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy dokument.
O czym jeszcze musi pamiętać przedsiębiorca?
Oprócz terminów podatkowych przedsiębiorcy zobowiązani są do dopilnowania wielu innych dat wobec urzędów i pracowników. Biuro rachunkowe Duet wymienia długą listę czynności, które realizuje na rzecz współpracujących z nim przedsiębiorstw. Należy do nich odprowadzanie składek ZUS, których terminy różnią się w zależności od tego, czy przedsiębiorca zatrudnia pracowników, czy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Dodatkowo naliczanie wynagrodzeń i przekazywanie ich w terminie pracownikom, przy jednoczesnym dopilnowaniu opłacenia wszystkich składek na rzecz ZUS-u. W zależności od wybranej formy opodatkowania dochodzą różne terminy rozliczenia się z urzędem po roku zakończonym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana