Na jaki okres można wyjechać do pracy jako opiekunka seniora?
Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech to zajęcie pod wieloma względami różniące się od typowego etatu. Różnicę stanowi nie tylko charakter pracy i zakres obowiązków, ale również elastyczny czas zatrudnienia, wahający się od kilku do nawet kilku miesięcy. W poniższym wpisie wyjaśniamy, na jak długo można wyjechać do pracy za granicę i o jakich kwestiach przy tym pamiętać.
Jak długo trwają zlecenia dla opiekunów?
Przeglądając nasze oferty pracy dla opiekunów zauważysz, że dzielą się one na dwie kategorie:
- Krótkoterminowe – zalicza się do nich zlecenia trwające od kilku dni do około trzech tygodni
- Długoterminowe – to zlecenia trwające od ośmiu tygodni do kilku miesięcy
Choć zakres obowiązków opiekuna w obu przypadkach pozostaje zbliżony, to między zleceniami krótkoterminowymi a długoterminowymi widać więcej różnic, niż tylko czas trwania. Przede wszystkim inny jest czas potrzebny na przystosowanie się do nowych warunków – w przypadku zleceń krótkoterminowych opiekun właściwie od razu musi w pełni wdrożyć się w swoje obowiązki. Dlatego zlecenia te są chętnie przyjmowane przez pracowników mających ze sobą lata w pracy z osobami starszymi i nie posiadających problemu z adaptacją, potrafiących łatwo nawiązywać dobre relacje z podopiecznym i jego rodziną. Zlecenia długoterminowe polecane są z kolei opiekunom, którzy jeszcze zbierają doświadczenie. Szeroki wybór zleceń dla opiekunów znaleźć można w ofercie agencji Prestige24h.
Sezonowość ofert
Drugą ważną różnicą między zleceniami krótkoterminowymi a długoterminowymi, jest fakt, że pierwsze dotyczą pracy w ściśle określonych okresach. Zazwyczaj w sezonie wakacyjnym lub świątecznym. W przypadku zleceń długoterminowych takiej zależności nie ma. Ważną różnicą są również stawki – zlecenia krótkoterminowe dotyczące opieki na przykład w czasie świąt Bożego Narodzenia są lepiej płatne, niż zwykłe, długoterminowe oferty pracy.
Na ile czasu wyjechać?
Teoretycznie opiekun może spędzić za granicą wiele miesięcy, stale pracując i nie wracając do domu na urlop – jeśli jedno zlecenie dobiega końca, może nie opuszczając kraju podjąć się kolejnego. W praktyce niewiele osób jest w stanie wytrzymać takie tempo pracy. Należy pamiętać, że opieka nad seniorami jest zajęciem trudnym, tak ze względu na poziom odpowiedzialności, jak i specyficzne warunki pracy. Dlatego zaleca się, by okresie około 90 dni pracy wziąć dłuższy urlop, który pozwoli zregenerować siły i zapobiec wypaleniu zawodowemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana