Na czym polega usługa tyczenia działek?
Tyczenie działki jest jedną z pierwszych prac, jakie wykonuje geodeta na placu budowy. Dzięki temu budynek będzie ulokowany dokładnie tak, jak zaprezentowano to w uprzednim projekcie. Istnieje kilka metod tyczenia budynków. Każda ma swoje zalety. Czym dokładnie jest geodezyjne tyczenie działki? Jak przebiega owa procedura? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Czym jest geodezyjne tyczenie działki?
Geodezyjne tyczenie działki (budynku) polega na wykonaniu kilku czynności, których głównym zadaniem jest przeniesienie punktów obiektu budowlanego z przygotowanego projektu na powierzchnię działki. Można tego dokonać dwojako – użyć ław drutowych lub kołków. Podstawą do tyczenia budynku jest dziennik budowy i mapa do celów projektowych. Tyczenie działki musi się odbyć przed rozpoczęciem budowy.
Firma GEOMap ze Stargardu Szczecińskiego świadczy usługi geodezyjne. Jej pracownicy posiadają odpowiednie umiejętności, uprawnienia zawodowe oraz wieloletnie doświadczenie. Przy pracy wykorzystują najnowocześniejsze programy komputerowe oraz wysokiej klasy sprzęt.
Kto przeprowadza tyczenie działki?
Wytyczenie budynku na działce powinno być zgodne z projektem budowlanym i położeniem innych, sąsiadujących budynków. Takimi pracami zajmuje się geodeta, który posiada odpowiednie uprawnienia. Najlepiej zdecydować się na cenionego specjalistę – zły projekt i niepoprawne tyczenie działki przez niedoświadczonego człowieka może spowodować wysokie straty finansowe. Profesjonalni geodeci przeprowadzają podziały działek, wykonują mapy geodezyjne lub dokonują tyczenia obiektów budowlanych.
Jak przebiega tyczenie działki?
Tyczenie budynku (działki) rozpoczyna się od geodezyjnego opracowania projektu wraz z wyznaczeniem położenia budynku w granicach działki. Następnie geodeci wykonują specjalistyczne pomiary, wyznaczają punkty z projektu. Owych pomiarów można dokonać metodą biegunową (bazuje na oznaczaniu kątów biegunowych), ortogonalną (wykorzystanie odcinków rzędnych i odciętych), trygonometryczną. Każdy geodeta powinien skupić się na tym, by odnaleźć tzw. raper (punkt odniesienia).
To nie wszystko. Przy tyczeniu działki należy także sporządzić szkic oraz odnotować w dzienniku budowy wykonania prac geodezyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana